692 deskundige leiding een paard moesten africhten, of de africhting voltooien of verbeteren, zal het betoog van kapitein Carp vol komen duidelijk zijn. Ik weet echter dat er bij de artillerie velen zijn die dit voor recht nooit genoten hebben. Daarom voeg ik voor hen ter verduidelijking van die subject-object-questie er het volgende concrete geval aan toe: Gegeven een ruiter, gewend actief op te treden op een paard dat bang is voor een pikolan die aan den linkerkant van den weg staat. Paard en ruiter houden links van den weg, het paard vertoont neiging of maakt aanstalten er links kijkend en links gebogen naar rechts overschenkelend in een wijden boog omheen te gaan (c. q. te keeren). Wat doet nu de ruiter, actief zijnd, gewend de rij kunst te beoefenen en op een goed afgericht doorgereden paard zittend, d. i. dus de ruiter subject, het paard object (het 2e geval)? Hij drijft met zit en beenen aan, buigt het paard links, de binnenzijde dus naar de pikolan, het linker- als binnenbeen dus tegen de singel, het rechter- dus buitenbeen achter de singel, de rechterspoor klaar en drijft voorwaarts. Het binnenbeen (links) drijft aan, het buitenbeen (rechts) buigt en het paard zal niet naar rechts kunnen wegstieren, geen achterbeen kunnen vrijmaken en moet langs de pikolan heengaan. Probeer het, en 10 tegen een dat het glansrijk mislukt. En waarom? Wel, men vindt zoo zelden hier beoefenaars van de rij kunst, en nog minder doorgereden paarden. Wat doet echter de ruiter, ook actief, tevreden met rij sport en tevreden met een paard dat hem er met eenige kunstgrepen, trucjes enz. brengt Ook hij drijft met zit en beenen aan, doch buigt het paard rechtsbelet hem met den rechter, i.e. binnenspoor vlak achter den singel om naar rechts af te wijken, geeft het paard des noods een haal met z'n karwats en speculeert op de omstan digheid dat een paard naar z'n „holle" kant niet kan wegstieren. Dat is géén rij kunst! Toch is men in den regel genoodzaakt het laatste middel toe te passen. Geen ruiter kan, op welk paard ook gezeten, het eerste middel toepassen, mits dat paard niet b. v. behoorlijk in travers heeft

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 16