Van fïïles Wat, Oner hei gebruik nan Bonden bij hei Beger. Dit onderwerp, dat in Holland steeds meer de aandacht trekt, wekt in Indië niet zooveel belangstelling als het, mijns inziens, wel verdient. Daar ik het vorige jaar, in Holland zijnde, er de belangrijke proeven met politie- en legerhonden genomen, kon bijwonen, wensch ik eenige opmerkingen over dit onderwerp te maken, in de hoop hierdoor misschien enkele hondenkenners en -vrienden ertoe te brengen de Hollandsche proeven ten dienste van het Indisch leger te willen voortzetten. A. Het nut van den Hond te velde. Bij patrouillegangen, oplichtingen, vervolgingen enz. zal een goed afgerichte hond ongetwijfeld veel nuttigs kunnen verrichten; door zijne onvermoeide oplettendheid en zijn speurzin zal hij elk gevaar voor verrassing afwenden en verloren geraakte sporen meestal nog terug weten te vinden, waar menschen reeds den moed opgeven. Een flinke politie hond toch kondigt elk verdacht verschijnsel, hinderlagen, besluipingen enz. reeds op verren afstand aan, zooals de bovengenoemde proeven ontwijfelbaar lieten zien. Natuurlijk niet door geblaf: bij hem is de stelregel, dat zwijgen goud is, wel 't diepst doorgedrongen Een kort, zacbt gebrom, een spanning in het geheele lichaam geven zijnen meester reeds duidelijk te kennen, dat er onraad is. En ook des nachts, als de diepe duisternis elke afdoende bewaking onmogelijk maakt, zal zijn scherp reukorgaan onschatbare diensten kunnen bewijzen. Zoo ook bij vervol gingen: in het I. M. T. no. 3, 1909, komt o a. eene beschrijving voor van de vervolging van La Sinrangwaarin duidelijk blijkt, hoe noodig een goede speurhond bij onze patrouilles is. Een stuk lap, een of ander voor werp afkomstig van den gezochten vijand, is hem voldoende om met onfeilbare zekerheid het spoor te volgen. De Hollandsche politiehond vond het zelfs zonder aarzelen daar, waar vele andere sporen het ge volgde zoo goed als vernietigd hadden. Ook tegenover den B. V. zal de legerhond nuttig en zelfs noodzakelijk blijken te zijn. De manoeuvre's, in Nederland gehouden door het 6de regiment en den geneeskundigen dienst, zoo ook oefeningen op groote schaal bij het Fransche leger, lieten hieromtrent geen twijfel over en al geef' ik direct toe, dat in Indië misschien in dit opzicht eene uitgebreide toepassing, zooals de Nederl. legerhonden-vereeniging voorstaat, niet wel mogelijk zal blijken, toch zal hij onmisbaar worden bij het opsporen van gewonden, het overbrengen van schriftelijke berichten, enz. B. He Hond zelf. De heer M. Kesler, de welbekende Haagsche africhter van politie honden, zegt dat elke gezonde en verstandige hond bruikbaar is. Hijzelf richt meestal groote, forsche beesten af, doch alleen, omdat de hond in Holland eene tweede groote taak te vervullen heeft, n.l. de verdediging zijns meesters. Hiermede hebben wij echter geen rekening te houden,

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 170