843 Trouwens is dat ook niet het geval in onze uniformbesehrijvingen waarin zelfs voorgeschreven staat, dat de rijgschoenen van een opper.>f- ficier moeten zijn: ongeveer 15 cM hoog, voorzien van vijf rijsgaten met veterringen, van eene chroomlederen portefeuillesluiting en aan de achterzijde van een lederen strop. Gesloten met een lederen rijgveter. Prosit Zoude eenige (wat meer) speelruimte in de voorgeschreven hoogte van den kraag van de uniformjas ook niet gewenscht zijn De halzen van de militairen hebben tot nog toe nog altijd niet de zelfde lengte-afmetingen, hoezeer dat ook uit een militair oogpunt te betreuren moge zijn. Waartoe is al dat, naar mij voorkomt overdreven, gereglementeer toch noodig. Zijn niet èn korps-commandant èn compagnies-commandant verplicht te letten op de goede tenue van hunne ondergeschikten, zoowel ofiicieren als minderen? Is dat niet ook de taak van eiken meerdere tegenover lageren in rang Is dat niet voldoende om excessen in de te laten vrijheid tegen te gaan Zou meerdere vrijheid ook niet in het belang van de krijgstucht zijn Is het niet ook in het belang van de krijgstucht om niet meer dan werkelijk noodig voor te schrijven of te verbieden Meestal toch wordt aan dergelijke overdreven voorschriften de hand niet gehouden en gebeurt dat bij uitzondering eens wel (wat regel moest zijn, want de voorschriften dienen toch opgevolgd te worden, anders ware het zeker veel beter ze niet uit te vaardigen), dan wekt het begrijpelijker wijze ontevredenheid. En het feit, dat een meerdere verplicht is toe te zien op tenue, gedrag, enz. van lagergestelden geeft hem toch ten allen tijde recht van spreken, indien door ondergeschikten gezondigd wordt tegen de goede vormen, ook in kleeding. Waarom worden in zake uniformen en uniformwijzigingen de officie ren niet gehoord? Hebben in zake uniformen de vier wapens wel de noodige mede-zeg gingschap Aan de vechtwapens ware althans met het oog op de practische eischen een belangrijk aandeel in het ontwerpen en beoordeelen toe te kennen. Zouden we dan niet ook reeds lang in het bezit zijn van eere uniform, die zich beter aanpast aan het terrein en van eene liggende kraag op de vechtjas? Hebben de proeven in 1908 omtrent de meest gewenschte kleur der uniform in het terrein weer tot niets geleid? of zijn er in Holland nog te veel leveranciers van serge Wanneer zullen we geene Inlandsche militairen meer op bloote voeten zien loopen? In het eerste garnizoen van Nederlandseh-Indië ligt het schietterrein aan de Soenter Een ieder, die weet waar dat schietterrein ligt, de toestand er van kent, alsook die van de wegen, die er heen leiden, begrijpt en billijkt, dat niemand lust heeft zich in zijnen vrijen tijd daarheen te begeven om zich te oefenen in het schieten met revolver, karabijn of geweer.

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 173