847 vallende punten, zooals steenhoopen, bijzonder gevormde boomen, kruis punten van wegen, enz. moeten in het geheugen worden geprent, om den terugweg gemakkelijker te kunnen vinden. Ontmoetingen met vijandelijke patrouilles moeten zooveel mogelijk voorkomen worden; blijkt dit onmogelijk, dan moet de patrouille dadelijk in een boom klimmen en zich schuil houden tusschen de bladeren of indien de tijd daartoe ontbreekt, plat op den grond gaan liggen en de vijandelijke patrouille aan zich voorbij laten trekken is ook dit niet meer mogelijk, dan overvade men den vijand en make hem geruischloos af. Bij nachtmarschen van grootere afdeelingen verdient het aanbeveling met vergrooten alstand tusschen de gelederen te marcheeren. De com mandant bevindt zich in het midden der colonne en geeft zijne bevelen middels wenken of zachte fluitsignalen. Meermalen moet halt worden gehouden, vooral in bedekt terrein, om gelegenheid tot opsluiten te geven. Het verband met nevenafdeelinnen wordt onderhouden door verbindings manschappen, die door een witte band om den arm, beter zichtbaar gemaakt zijn. De nachtelijke aanval moet verrassend en met het blanke wapen plaats hebben. Geruischloos wordt de tegenstander beslopen en onverhoeds aangegrepen, eer hij tijd heeft zijn bivak te verlaten eu zich t<>t tegen weer kan opstellen Bij den aanval houden de voorste gelederen het geweer geveld, de achterste recht voor de borst. Een donderend hoera in den nacht, bij het binnendringen van de vijandelijke stelling zal de verwarring nog kunnen vertrrooten. De Japanners echter verkeerden in den j'mgsten oorlog in twijfel of zij bij zoo'n gelegenheid al dan niet Banzai" zouden roepen, meenende dat de tegenstander daardoor ongeveer de sterkte zou kunnen bepalen der aan vallende troepen. Het afgeven van vervolgend vuur na een nachtelijken aanval bleek in den Russisch-Japanschen oorlog niet raadzaam, daar het meermalen voorkwam, dat gevuurd werd op de eigen troepen Tachibana beveelt aan, na een gelukten nachtelijken aanval dadelijk de eigen troepen weer te verzamelen en den aftrekkenden vijand te vervolgen, doch in geen geval de voeling met bem te verliezen Eene nachtelijke verdediging is zeer inspannend en vordert een hoog moreel van de troepen. De verdedigingsstelling moet in het front voor zien zijn van hindernissen, zooals verhakkingen, ijzerdraadvert-perringen, wolfskuilen enz. De veiligheid kan aanmerkelijk verhoogd worden door officiersposten vooruit te schuiven niet alleen in het front, doch voorna melijk zijwaarts der stelling. Deze posten moeten telefonisch verbonden worden met de hoofds elling en hebben ten doel de nadering van den vijand bijtijds te berichten middels lichtsignalen, vuurpijlen enz. Door het afgeven van verrassend vuur kuunen zij den tegenstander zoolang mogelijk trachten op te houden. Zonder uitdrukkelijk bevel mag uit de hoofdstelling niet yevuurd wor den. Zoodra de aanvaller dichtbij gekomen is en bezig is de hinder nissen op te ruimen, moet een overstelpend vuur op hem geopend worden en hem daarna met de bajonet te lijf worden gegaan. Uit den Russisch-Japanschen oorlog is voldoende gebleken dat nacht gevechten dikwijls van veel beteekenis kunnen zijn. En al zijn's nachts wel is waar geen beslissende slagen geleverd, in den belegeringskrijg

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 177