848 Uerlichting Dan het Uoorlerrein. en in den strijd om vooruitgeschoven stellingen verkregen de Japanners 's nachts meermalen schitterende resultaten. M. (N. M. BI.) De verlichting van het voorterrein van versterkte stellingen geschiedt het beste door electrische zoeklichten. Hieraan zijn echter vele bezwaren verbonden, waaronder de financiëele niet de minste zijn. Yandaar, dat men naar tal van goedkoopere middelen uitgezien heeft om het voorgelegen terrein althans voor korten tijd eenigszins te verlichten. Zoo bleven lichtkogels, vuurpijlen met speelwerk, petroleumlichten, lichtfakkels e. d. nog steeds in gebruik. Het Mil. Wochenilatt, No. 51, vestigt thans de aandacht op eene hoogst eenvoudige constructie, welke aan de noordwestelijke grenzen van Britsch- Indië in gebruik is. In een bamboekoker of in een houten kistje van 15 c.M. hoogte, is op 5 c.M. beneden den bovenrand een spijker geslagen. De koker of het kistje is gevuld met een mengsel van gelijke deelen suiker en kaliumchlo- raat. Loodrecht door het deksel is een glazen, met zwavelzuur gevuld buisje gestoken het ondereinde raakt aan den hierboven vermelden spijker; aan het boveneinde, dat boven den koker, c.q. het kistje uitsteekt, is een touw of ijzerdraad bevestigd. Wordt hieraan getrokken, dan breekt het buisje en het zwavelzuur brengt het mengsel van suiker en kaliumchlo- raat tot ontsteking, waardoor eene fel brandende vlam ontstaat. De ontsteking heeft ook plaats, wanneer de vijandelijke afdeeling tegen het dwars over haar weg gespannen touw aanloopt. Dit zeer eenvoudige verlichtingsmiddel heeft bij nachtelijke oefeningen in Britsch-Indië zeer goed voldaan. Ook bij ons zou er gemakkelijk eene proef mede genomen kunnen worden. J. C. P.

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 178