859 a désillusionner les autres. Vous fuirez la sociote de ces geus, qui no sent souvent que des désappointés et qui le sont moins par la faute des obstacles de la vie que par leur impuissance a les franchir. Et vous irez, Messieurs, aux jeunes d'allure et de coeur, vous irez aux camarades qui ne ciaignent pas de donner carrière aux élans généreux. Het zou waarlijk wel eens leerrijk zijn, te weten, wat voor verdienstelijke en onbaatzuchtige militairen die medewerkers aan dagbladen zijn, die van achter hun pseudoniem met een enkel woord de autoriteiten „af maken". Zoo is ook in de Locomotief weer een schrijver van „Leger- belaneen" opsestaan, die in zijn eerste stuk (19 Juli) verklaart, dat eenige reeds afgetreden Leger-eommsndanten (met name genoemd) „niet in staat „waren,°den toestand te beheerschen; zij werden heheerscht en lieten of "de zaak blauw-blauw öf verdiepten zich in futiliteiten". Vermoedelijk dezelfde „militaire medewerker" schreef in de Locomotief van 22 Juli o. a. over de a s. groote manoeuvres, geeft eerst b ijk van absoluut niet op de hoogte te zijn, waar hij zegt: „Het uitstel van Augustus tot eind „September zou te wijten zijn aan de omstandigheid, dat de chef van den stal „uit Bandoeng majoor is geworden en daarom de 4e Brigade in den steek „laat" en waagt zich ten slotte aan een beoordeeling in eén of twee regels van het beleid van al onze brigade-commandanten (excusez du peu.) Het officiers-corps weet, welke waarde het mag hechten aan het ge schrijf van deze „deskundigen" maar het ware gewensclR dat ook de burgerij inzag dat critiek op de verdienstelijkste mannen in ons leger niet zaak kan zijn van den eersten den besten anoniemen „militairen medewerker. In verschillende bladen lazen we het bericht dat door een vijftigtal mindere militairen te Batavia en Meester-Cornelis een geheei-onthouders- vereeniging is opgericht. Hulde 1 Het Soerabajasch-Handelsblad van 19 Juli brengt een stuk door Kruit rook, waarin'deze de bepaling der A. O. 19u8 No. 28 critiseert, die bepaalt dat toestemming tor. het aangaan van een huwelijk van een Europeesch militair mtjt zijn huishoudster alleen dan wordt verleend, als deze van onbesproken gedrag is en een of meer kinderen bij den militair heeft. De laatste voorwaarde zou Kruitrook vervallen willen zien. Het Soerabajasch-Handelsblad van 20 Juli nam een stuk uit de^ IV. R. Ct. van R. M. Noto Soeroto over, waarin deze Javaansche schrijver in bezadigde, bescheiden, aangenaam te lezen bewoordingen zijn meening geeft over „De defensie van Java met behulp van Javanen Hij wijst (met een beroep op den Java-Oorlog) op het verkeerde der opvatting dat de Javaan alle krijgsmansdeugden zou missen, op de achter stelling materieel en moreel van den Javaan in het leger, op het feit dat menig officier, die de Javanen kent, met hen een kranig figuur heeft geslagen en op de noodzakelijkheid, het Javaansche volk te doordringen van het besef dat het Nederlandsch Bestuur een zegen voor hem is.

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 189