875 in em goedkoop boekje bij Kolft' Co. verkrijgbaar; die voor het korf- balspel zooals die door den Heer Bierman zijn gewijzigd. De commissie had aan de wedstrijden nog een in colonnes toegevoegd, wat door Z. E. was goedgekeurd. Door elkeen, die maar een beetje presteerde op een of ander gebied, werd nu 's avonds in de gyninastiekloods druk en met inspanning ge werkt. De besten trachtten de voorgeschreven oefeningen steeds mooier en beter uit te voeren, en vooral aan vrije toeren werd zeer veel moeite besteed, ni-t wetende, hoe 't met de andere garnizoenen stond. Behalve dat de minder goeden aldus een reeks mooie oefeningen te zien kregen, waren deze oefeningen voor hen een welkome voorbereiding voor do medio Augustus te houden Korps- en Garnizoenswedstrijden, temeer omdat hieraan de definitief opgegevenen voor M. niet mee mochten dingen, doch van de commissie landaardsgewijze eenzelfde bedrag ont vingen. zoodat er ook voor de minder goeden nog kans op een prijsje bestond. Je zult 't misschien vreemd vinden, dat de tamelijk eenvoudige „Vrije- oefeningen" de mi-este bezwaren opleverden. Bedenk echter, dat onder 't kader er maar een heel enkele is, die van Vrije- of ordeoefeningen eenige notie heeft, nog minder het nut kent van behoorlijke oefeningen, en dat onze gymnastiekonderwijzers allen goede werkers zijn en hetzij op last, hetzij op eigen initiatief altijd aan de werktuigen zitten, met het gevolg, dat ik noch bij indeeling voor assauts, noch bij gewone oefeningen een enkelen behoorlijken uitval zag, uitgezonderd één Europeesch-sergeant, die een cursus in den Haag had meegemaakt. Maar ten slotte zijn we er toch gekomen, en met goeden moed, en een flinke dosis hoop toog ik met 18 man den 2en Septemberop oproeping van de commissie naar M. Aan het station al laar kwam een adj. o. o. ons tegemoet, die alle inlichtingen verschafte. Het algemeen verloop van de wedstrjjden weet je reeds uit de couranten. Slechts enkele opmerkingen, die ik terloops voor mezelf maakte, wil ik nog even onder je aandacht brengen. In de eerste plaats bleken bij sommige groepen deelnemers kleine begripsverwarringen te bestaan omtrent de oefeningen. Het zou daarom m. i wel nuttig zijn een volgenden keer alle officieren- eiders kort na bekendmaking der oefeningen voor een dagje te M. te verzamelen, ten einde hun de juiste bedoeling en wijze van uitvoering te laten zien, en hun de verschillende bepalingen waarover maar eenigszins questie of meeningsverschil kan bestaan, prac- tisch te laten zien. Elkeen is dan in de gelegenheid ophelderingen te vragen. Vooral voor 't schermen zou ik van dezen maatregel veel nut verwachten, daar nu, öf door onweteidheid öf door onvoldoende beoe fening der nieuwe regels, een enkelen keer den deelnemers minder aan gename beslissingen moesten vallen. In de tweede plaats waren de médailles uit Utrecht zonder uitzon dering voor de korpswedstrijden alleszins zeer aangename herinneringen uit die roemijke dagen, doch mij dunkt dat een geldelijke belooning voor het harde zwoegen in de personeele wedstrijden den winnaars niet on aangenaam zou zijn geweest. Bij 't secondeeren natuurlijk weer de oude questie; als echter een volgenden keer ook officieren bij een dergelijke gelegenheid een con-

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 207