696 culeerend om het dier op te drijven. De praam doet het dier een duldelooze pijn op den top van zijn neus en het buitenbak- stuk van den kaptoom verwondt het 't oog. De baas rookt een sigaar en scheldt op „die lamme bonk" die niets begrijpt" Maar, waar zouden de jongeren het ook leeren? Rijsport, ambitie, veel, zéér veel. Maar een arme jonge lui tenant met 1/3 korting voor een overplaatsing, en 20 of 40 gulden bovendien voor aankoop paard(en), een delegatie voor Holland, misschien nog vrouw en kind, hoe lang zal zijn am bitie duren Geeft hij er aan toe dan doet hij zijn gezin te kort, want duur is de rij sport, oneindig veel duurder dan de rij kunst. En het zijn juist die jongeren, waarvan het wapen het in de toekomst moet hebben. Wat ken en kan hij, wat wordt hem geleerd en wat zal hij over 10 jaar kennen en kunnen? Verwonder u niet, als ge u in uw voorgalerij s/i uur hebt zitten ergeren, omdat tusschen 5 en 6 uw jongste luitenant aan het knoeien op z'n paard geweest is. Verwonder u niet als hij dan, man en paard doornat, u in de wolken komt ver tellen dat Ormonde of Eclipse 2) (of welke andere weidsche naam het dier heeft) eindelijk rechts gegaloppeerd heeft. Wordt ook niet kregel maar vertel dien jeugdigen makker goedig dat z'n paard misschien z'n rechtervoorbeen heeft laten kijken maar dat hij „overkruis" was. Verwonder u niet als hij op een Concours Hippique toch 'n prijs haalt voor het best gaande rijpaard (schenkelganger?) en vindt het dan héél gewoon als hij zijn prijs in ontvangst komt nemen, dat het bekroonde dier vijf maal „verspringt" zonder dat de ruiter het wil. Waar zou hij het geleerd hebben? Toch. is hij bibit voor de toekomst, B. C. en africhter. De talentvolle ruiter zal het voor zijn persoonlijk rijden mogelijk niet noodig hebben, om zich rekenschap te geven van zijn doen en laten; zijn talent bewaart hem voor afdwalingen en verkeerde toepassing. Doch voor zijn onderricht geven, zal dit vruchtbaar kunnen zijn, moet hij zijn doen en laten weten te ontleden, om zijn leerlingen te kunnen wijzen op hetgeen, waarin zij te kort schieten, lien te kunnen waarschuwen voor verkeerde 1) Geen overdrijving! Het geval is door mij persoonlijk waargenomen in een artil lerie-kampement. De „africhter" had een griffin latea uitkomen. 2) ik hoop met het noemen dezer namen niet onbewust iets te hebben gezegd dtt op een persoonlijkheid lijkt.

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 20