- 894 was het kind van de rekening geworden, zoo niet serg. Waronkiran, no. 15932 met een slag den lastigsten aanvaller het hoofd van de romp had gescheiden. De 2e sectie der snelladers, onder luit. W. v. d. Vlerk, kwam nog op tijd om een goed aandeel in den strijd te kunnen nemen en liet zich dan ook niet onbetuigd. Kapitein Graafland kreeg reeds voor het poortje in de ijzer draadversperring een schot door zijn helmhoed, dat hem deed neertuimelen, zich oprichtend kreeg hij een tweede door het been. Ondersteund door een paar ondergeschikten, kwam hij met de 4e brigade de hoofdpoort binnen, maar was toen genoodzaakt in een tandoe te gaan liggen. Even te voren sprong uit een huis een Atjeher van achteren op den kapitein toe. Hij werd bijtijds door den Amb. fus. Lappers, no. 39170, en den Eur. fus. Busch, no. 36099, opgevangen. Zij brachten toen den gewonde weer achteruit naar de poort, waar beter voor zijn veiligheid gezorgd kon worden. Het 2e peloton van de compagnie snelladers, dat op last van den kapitein van Aken voorloopig buiten gebleven was, omdat te veel menschen binnen, de verwarring slechts konden ver- grooten, volgde echter ten slotte ook en werd in dier voege verdeeld, dat eene sectie zich achter de borstwering op de noorderface en om een nog door Atjehers bezet huis opstelde, terwijl luit. Tammes met de zijnen, zich op verzoek van luit. Dijkstra naar het JST. O. bastion spoedde, dat nog steeds in 's vijands handen was. Dit bastion, dat een houten vloer, een dito omwanding en een dakbekking had, werd nu omsingeld en toen de vijand door bleef vuren en niet naar buiten wilde komen, stak men het dak in brand. Dat werd den verdedigers te benauwd. Zij vielen in het daarop volgend handgemeen, terwijl een zestal in de vlammen omkwamen. De 9e brigade, onder den Amb. serg. Harmusial no. 10906, die zooals we zagen de oosterfaee als haar deel had gekregen, kwam tegenover het Z. O. bastion, waarin zich tal van opgejaagde Atjehers verzameld hadden, die uit den aard der zaak al hun vuur op den kleinen troep concentreerden. Krachtig gesteund door zijn korporaal Politimu, no. 35297

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 228