698 - batterij in Indië is vaak een instelling om er een „geschiktheid te halen" en dan zoo gauw mogelijk overgeplaatst te worden. De batterij is vaak voor het „geschiktheid halen", maar de be haalde geschiktheid komt zelden ten goede aan de batterij (object en subject, doel en middel). Maar, zal men mij misschien tegenwerpen, wij zijn er toch altijd gekomen, en de prestaties der indische veldartillerie waren toch nimmer beneden die der Hollandsche. Zeker, maar sinds 1905 en 1906 heeft zich een vechtwijze aan ons opgedrongen dat nieuw en zwarrder materieel vereischt, oneindig veel hoogere eischen stelt dan de vroegere, het Sandel houtras (dat vanzelf liep) liet ons in den steek door gebrek aan mas-sa, althans het moest met het oog op de toekomst vervangen worden door den Australiër. Het is thans nagenoeg vervangen, wij zijn in een overgangstijdperk, wij zien met verlangen het moderne geschut tegemoet, wij zijn overstelpt met proeven op allerlei gebied, men is nog aan het zoeken naar een type artillerie- paard uit de bestaande chaos, nog méér werk wacht ons bij een a. s. verwapening en van 1906 1908 kon men van de ruim 30 in Indië aanwezige artillerie-kapiteins er geen 8 afzonderen om een batterij te commandeeren. De batterijluitenants bestonden voor de grootste helft uit heeren die nog dringend opleiding behoefden, kader incompleet, stuk rijders absoluut ongeschikt, kanonniers eveneens incom pleet en voor een deel bestaande uit wat men elders kwijt wilde zijn. Zóó was de overgangstoestand van 1906 '08, en die thans voortduurt en dreigt te verergeren. Banjoe-Biroe kan daar niet tegen opwerken, niet aanvullen. De bibit voor a. s. B. C. wordt niet aangevuld, de indische B. A. gaat achteruit. Kan nu de rijkunstbeoefenaar wel voldoen aan de hiervoren aangegeven te stellen eischen aan paarden voor militair gebruik bestemd Zooals reeds vroeger werd gezegd is voor den rijkunstbeoefenaar het paard object en is zijn doel het paard de vereischte voorbereiding en geschiktheid te geven voor het gebruiksdoel, waarvoor hij het bestemt. Is dat gebruiks- doel nu het militaire paard, waaraan de vorenbedoelde eischen moeten ge steld worden, dan is zijn taak niet afgeloopen, vóórdat het doel bereikt en aan de te stellen eischen is voldaan. Trouwens de geheele rijkunst heeft voor militairen geen andere reden van

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 22