898 ongelijksoortige dingen in hun te begrijpen ongerustheid over het optreden van mannen, die onder de leuze „leve de vrijheid'» de ergste dwingelanden zijn). Ze spreken zelfs van „conservatief' en „liberaal" om daarmede in het militaire bepaalde richtingen aan te duiden, welke met politiek niets hebben uit te staan. „Conservatisme", „liberalisme", 't zegt me zoo weinig. Ik zal behoudend in het eene, vrijzinnig in het andere zijn Wat het gebruik van de Pers betreft We hebben ons bij het publiceeren van onze gedachten allereerst af te vragen of we het publiek belang (coöperatief belang) wenschen te dienen en of bijoogmerken van persoonlijkeu aard ons vreemd zijn. Het bezigen van een pseudoniem is niet onvoorwaardelijk af te keuren; het geeft een zekere vrij moedigheid en het bevordert de onpartijdigheid van de repliek, hier meer bepaaldelijk, doordat zij voorkomt dat daarbij minder gelet wordt op weerlegging van het beweerde, dan op het aanvallen van den persoon. Maar óók het papier is geduldig en van die eigenschap wordt groot misbruik gemaakt. Het is zeer te betreuren als de Pers, instede haar hooge roeping te begrijpen, (waartoe het dienen van de waarheid in de allereerste plaats behoort) zich verlaagt tot het dienen van partijbelang in engeren zin, tot het onrechtvaardig krenken van personen, achter het mom van onpersoonlijkheid. Het verdient de scherpste afkeuring, van uit een schuilhoek vergiftige pijlen af te schieten, zonder den aangevallene zelfs een zichtbare tegenpartij te bieden. Ik heb stukken gelezen, waarin tot zeer hooggeplaatste ambtenaren krenkende verwijten werden gericht, waarin met name genoemde personen werden beleedigd, andere, waarin werd verdacht gemaakt, gekuipt, ge griefd, gescholdenWa,s uwe bedoeling immer edel X, Y of Z? Evenwel zwijgen is óók lang niet altijd zuiver goud Maar al is het waar dat de nieuwere strooming hier en daar troebel is, 't wettigt daarom geen reactie. Een plant waaraan men onkruid ontdekt wordt toch óók niet uitgeroeid met wortel en tak? Men vergete ook niet: tucht gepaard met zekere mate van vrijheid is moeielijker aan te kweeken en te onderhouden dan tucht waarbij die vrijheid wordt gemist. De eerste is echter onafwijsbaar noodig. Zoo is 't b.v.b. gemakkelijk

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 232