901 onbruik raken. Een categorie van orders waaraan z. g. n. de hand niet wordt gehouden doet afbreuk aan den noodzake- ij ken eerbied voor orders in het algemeen. De doeltreffendste orders zijn het gemakkelijkst te handhaven. Door slecht bevelen wordt de tucht maar al te dikwijls geschaad, f1) Velen geven zich bij het uitvaardigen van bevelen te weinig rekenschap van hun bevoegdheid. Over die bevoegdheid straks nog een en kel woord. Elders heb ik het goed bestaansrecht van het Leger als staatsorgaan bepleit, tegenover de aanvallen van Tolstoi en andere utopisten op het gebied van de vredesbeweging en ook ben ik opgekomen tegen wat van sociaal-democratischen kant meermalen is en nog herhaaldelijk wordt aangevoerd met het doel om „het wezen van den militairen dienst" in een hatelijk of belachelijk licht te stellen. Ik heb getracht aan te toonen dat onze werkkring voor het algemeen, maatschap pelijk belang nuttig en niet schadelijk is, zooals van anti-mili taire zijde wordt beweerd. Ik achtte dat wenschelijk, omdat we van die nuttigheid ten volle overtuigd moeten wezen om onzen plicht met opgewektheid te kunnen vervullen. Maar ik heb niet verheeld en zal ook hier niet verhelen, welke naar mijne meening de schaduwzijden zijn van het militaire leven. Het is toch niet enkel onedel om anderen—, het 'ïs bijna even zoo onedel om zich zelf te misleiden! 'k Vraag verlof te mogen copieeren wat ik 'n jaar of tien geleden heb gezegd: „In de militaire samenleving, waar het persoonlijk belang niet, zooals in andere coöperatiën, de behartiging van de belangen der ge meenschap dringend vordert, waar, integendeel, het eigen belang NIET ZELDEN DOOR DE VERWAARLOOZING DER COÖPERATIEVE interessen werd gediend, konden sleur, gebrek aan individu aliteit, tijd en krachtsverspilling en last nol least gebrek aan toewijding, welig tieren, werd alzoo ten allen tijde een machtige prikkel in het streven naar verbetering gemist. Een open oog voor die keerzijde van ons bestaan leide en houde ons op den goeden weg!" Toewijding aan het coöperatief belang! Wat we noodig (1) Reeds alleen daarom behoorde de korporaalsrang te worden afgeschaft.

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 235