903 ginds in open water, zijn weg te vervolgen. maar méér keeren zouden we het hoofd moeten afwenden met een wee moedigen zucht, omdat we een afgetobten roeier de riemen moedeloos zagen neerleggen Zoowel als het strafrecht eischt ook het tuchtrecht, dat de persoonlijke vrijheid zóóveel wordt beperkt als het belang der gemeenschap vordert. Hoe grooter de gemeenschap en hoe meer ze valnl^rroriSale^fwijkt, hoe uitgebreider in den regel het samen stel der noodzakelijke bepalingen tot regeling van haar belangen. Yoor de militaire samenleving is dat aantal natuurlijk betrek kelijk groot. Elke afwijking van hetgeen in de burgermaatschappij geldig is moet haar motiveering vinden in militaire noodzaak. De maatregelen tot handhaving van de tucht zijn in het mili taire zooveel strenger, omdat plichtsvervulling dikwijls zooveel moeilijker is. Men denke daarbij aan onze opvoeding tot den oorlog, waarin de uitvoering van bevelen soms in strijd komt met onze natuurlijke neigingen: zucht tot zelfbehoud b. v. b. of humaniteit. Niet zelden staat de uitvoering van een bevel gelijk met een wissen dood. Voorbeelden zijn legio en bekend. Een enkel slechts ter illustratie: Het was den 16 Augustus 1870 bij Mars-la-Tour, dat genei aal von Voigt Rhetz, de com mandant van het 10e legerkorps, aan graaf Brandenburg, com mandant van de brigade Garde-dragonders, bevel gaf de in sterke drommen oprukkende' Fransche infanterie te chargeeren. Hij moest tijd winnen, tot eiken prijs. De cavalerie-commandant inaake de opmerking, dat hij tegenover die reusachtige over macht niet de geringste kans van slagen had, waarop hij ten antwoord kreeg: Sie brauchen auch nicht zu reussiren, aber wenn das Regiment den Feind nur zehn Minuten aufhallt und fallt bis auf den letzten Mann, dan hat es seinen Auftrag erfüllt; dann sollen toir vieileicht reussiren 't Is waar, ook buiten het militaire, wordt, in het beroep, zelfopoffering gevraagd en betoond, maar overal wekt dat betoon (brandweerlieden, pleegzusters) dan ook rechtmatige bewondering. Bij ons echter wordt in zulke gevallen niet naar vrijwilligers gevraagd en geldt het bevel veelal honderden, ja,duizenden. I. M. T. 1903. 5S

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 237