699 In hoeverre de Indische artillerie beantwoordt aan de door den kapitein Carp gestelde eischen, ligt niet op mijn weg om hier uit te maken. Een ieder geve op die vraag voor zich zelf een antwoord, oprecht en onbevooroordeeld. Men is in Indië „brani" genoeg te paard, maar daarmee alleen komt men er niet. De Sandelhoutbatterijen van weleer ver- bestaan, dan om het paard aan de voor militaire doeleinden te stellen eischen te doen beantwoorden. Zoolang aan die eischen niet voldaan is, moet er naar vooruitgang en verbetering gestreefd worden. De kennis, het talent en de ondervinding van den rijsportbeoefenaar schie ten echter te kort, om in dit opzicht bestaande tekortkomingen te helpen verbeteren. De rijkunst vermag dit wel, mits voldoende aan ééne voorwaarde, nl, door bij hare toepassing, zoowel tijdens de dressuur, als bij het later gebruik, bij alle oefeningen te werk te gaan volgens beginselen, ontleend aan de natuur en hare wetten. Meent de rijkunstbeoefenaar en zoo geschiedt het veel vuldig echter te werk te kunnen gaan volgens eigen inzichten, met eigen gekozen hulpen, door hem ontleend aan de door hem hooggeschatte eigen ondervinding, dan bestaat er ook geen verschil meer tusschen hem en den rijsportbeoefenaar, die evenzoo handelt, en zal hij even zoo min als laatstge noemde aan de te stellen eischen kunnen voldoen. Volgens welk stelsel hierbij te werk wordt gegaan kan individueel van belang zijn, doch is principieel onverschillig. Bij elk rijkunstig stelsel heeft toch, ter bereiking van het doel, om het paard van het natuurlijk evenwicht te brengen tot het rijkunstig evenwicht, in de conformatie van het paard eene gelijksoortige verandering plaats, en wel hierin bestaande dat de schoft wordt teruggebracht. Voor dit terugbrengen van de schoft moet door de rugspieren de voorhand naar de achterhand worden aangetrokken, waartoe vereischt wordt eenerzijds een ondergeschoven achterhand, vanwaar het aantrekken moet uitgaan, en anderzijds een vermeerdering van den graad van spanning der rugspieren, waardoor het aantrekken moet plaats hebben, en zulks niet alleen stilstaan de maar in alle gangen. De hierbedoelde vermeerdering van den graad van spanning der rug spieren, ook wel verzameling genoemd, heeft bovendien ten gevolge eene verandering in de houding van het paard, waarbij de meerdere of min dere elastische ontwikkeling van het geheele spierstelsel van grooten invloed is. Is het paard nu van nature harmonisch gebouwd en bezit het van nature een elastisch ontwikkeld spierstelsel, dan zal het spoedig en met gemak op eenvoudige hulpen van den ruiter zich kunnen leeren verzamelen. Bezit het paard van nature die voordeelen nietzooals dat in den regel het geval is met de militaire remontepaarden, die in dressuur komen, dan moet het zooveel mogelijk door een stelsel van gymnastische oefeningen in al zijn spieren buigzaam en elastisch gemaakt worden. Dit is de voornaamste taak der dressuur en ze is noodig om het paard het zich leeren verzamelen op de hulpen van den ruiter mogelijk te maken. E. Carp.

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 23