907 Over te gaan, die ook van de zijde der Herero's niet verwacht werden, de waarschijnlijkheid groot was, dat voorloopig in de strategische verhoudingen geen belangrijke wijzigingen zouden komen. Uitgaande van von ïrotha's opvatting, dat hij voorloopig nog niet sterk genoeg was om den beslissenden aanval te doen, gëeft de wijze, waarop hij de ter zijner beschikking staande troepen dislcceerde, blijk van een juist inzicht in den toestand. De troepen werden gebezigd om den vijand overal in 't oog te houden en door de daarmee gepaard gaande verspreiding over het land werden de moeilijkheden voor de verpleging tot een minimum teruggebracht. Tegelijk werd aandacht geschonken aan het in orde brengen der étappe-lijnen over het geheele operatie-gebied, waarvan een wel doordacht en voldoend krachtig beschermd étappestelsel het resultaat was. Evenwel werd de tijd van twee maanden, die nog verliep tusschen 18 Juni en het gevecht bij Waterberg in zooverre niet goed besteed, dat geen groote voorraden in den rug der troepen op de étappeplaatsen werden opgelegd en de watervindplaatsen niet werden verkend en bezetin de eerste dagen na het gevecht bij Waterberg kwamen die tekortkomingen vrij pijnlijk aan het licht. Ook de aanleg der Otawi-spoorbaan waaraan seder het uit breken van den opstand niet gewelkt was werd weer ter hand genomen, teneinde later opvoer van voorraden naar het N. gemakkelijker te kunnen doen geschieden. Al moet erkend worden, dat van dezen spoorweg in afzienbaren tijd door von Trotha nog geen gebruik gemaakt zou kunnen worden, zoo was toch zijn besluit, weer met kracht aan den aanleg van die baan te laten werken, zeer juist. Zou de opstand langer duren dan hij voorzag, dan had hij later een uitstekend hulpmiddel voor verpleging en troepenvervoer, terwijl afgezien daarvan de afwerking van dezen ontworpen spoorweg in elk geval een groot economisch belang was. Het verder af liggende doel, dat von Trotha met zijn ver spreide dislocatie wilde bereiken, n.l. van die verschillende Karibib-Omaruru-Otawi.

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 241