909 der afdeeling bestemd voor versterking der colonne von der Heijde, die echter door Winkler niet meer vóór de gevechten bij Wa terberg bereikt werd. De grootste fout van von Trotha is evenwel geweest, dat hij op het voetspoor van Leutwein met verschillende colonnes ging werken, met het doel, den vijand van alle kanten aan te grijpen. Vooreerst was zoodoende de samenwerking volstrekt niet ver zekerd allerlei omstandigheden, het kleinste toeval, konden die doen mislukken. Maar ook werden daardoor de kleine, elk op zich zelf te zwakke colonnes blootgesteld aan een partieel échec. Zoolang niet tot den aanval werd overgegaan, was 't goed, de troepen met 't oog op eenvoudiger verpleging uit elkaar te legeren, maar de aanval zelf had met vereenigde krachten moe ten geschieden. „Getrennt marschieren und vereint schlagen" werd hier niet toegepast, want van een „vereint schlagen" kan bij een troepje van 1500 man, welke een aanval doen op een vijand, die een front van ongeveer 40 K. M. heeft bezet, geen sprake zijn, wanneer dat front op zoovele punten wordt aan gevallen. Zelfs onderlinge ondersteuning was geheel uitgesloten door de noodzakelijk te groote afstanden tusschen de verschil lende colonnes. In de maand Juli waren de verschillende reeds opgestelde afdeelingen verder naar den Waterberg opgerukt en het intus- schen aangekomen 2e Veld-regiment (comm. kolonel von Deim- ling) ook in die richting gezonden. Belangrijke gevechten met de Herero's waren niet meer voor gekomen, slechts hier en daar werden kleine vijandelijke afdee lingen ontmoet. Zoo had een der compagnieën van von Deimling bij Okateitei een gevecht met 150 Herero's, die met zware verliezen werden teruggeworpen. De vijand werd bij den Waterberg verkend door talrijke kleine patrouilles, die op bewonderenswaardige wijze door Duitsche officieren geleid werden en enkele malen ook aanraking met den vijand verkregen, zonder dat dit ernstige verliezen voor de Duitschers ten gevolge had. Alleen de patrouille Bodenhausen werd den 6en Augustus tusschen de Water-en Osondjache-bergen overvallen en in de pan gehakt. Dit uitzenden van zwakke patrouilles op tochten, die dikwijls

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 243