912 neming. Den dag voor dien van den aanval, welke laatste nog nader door vonkentolegraphie of heliographie bekend gemaakt zou worden, moesten alle afdeelingen tot op een korten afstand naar de vijandelijke stellingen oprukken en op den aanvalsdag om 6 uur v.m. het gevecht beginnen. Aan vier colonnes werd een aanvalspunt opgegeven: von Estorff Waterberg, von der Heijde en Müller Hamakari, von Deimling Omuweroumue. De afdeelingen van Fiedler en Volkmann hadden als voornaamste opgave, den aftocht der Herero's naar 't N. W. en N. te ver hinderen. De hoofdmacht der Herero's scheen zich bij Hamakari te bevinden; vandaar ook het samenwerken van de twee colonnes Müller en von der Heijde tegen dat punt. De afstand tusschen die colonnes was echter veel te groot (35 K. M.) om van samen werking voldoende zeker te zijn. Ook de colonnes Estorff en Deimling hadden opdracht om, wanneer ze hun eerste gevechts- doel, verdrijving des vijands respectievelijk van Waterberg en van Omuweroumue bereikt hadden, verder tegen Hamakari te ageeren. Wanneer men weet, dat de afstand (hemelsbreed) van Waterberg tot Hamakari 22 K. M. en van Omuweroumue tot Hamakari 30 K. M. is, zal het duidelijk zijn, dat van dit tweede deel hunner opdracht tevoren gezegd kon worden, dat het onuitvoerbaar was. Toen von Deimling's afdeeling den 7en Augustus geheel op gesloten was (bij Okateitei) werd dienzelfden dag het tijdstip voor den algemeenen aanval bepaald op 11 Augustus, 6 uur 's morgens. Den llen Augustus kwam de colonne Müller, om 2 u 30 min. v. m. van Ombuatjipiro afgemarcheerd, tegen negen uur in gevecht met den bij Hamakari staanden vijand, die weldra bleek een enorme overmacht te hebben en er in den loop van den dag in slaagde, de Duitschers geheel te omsingelen. Von der Heijde had zich bij zijn marsch naar Hamakari door kanonvuur, dat hij in N. W. richting hoorde, van zijn marsch- doel laten aftrekken om te trachten, in het gevecht der colonne Estorff in te grijpen. Hij had nog geen vuren uit de richting van Hamakari gehoord en nam dus het besluit: marcher au canon. Dit was in de gegeven omstandigheden zeer gevaarlijk:

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 246