915 bevelen had en weken, zonder ernstigen tegenstand te biedenr terug. Zooals te voorzien was, hadden noch Deimling, noch von Estorff den 1 len in het gevecht bij Hamakari kunnen ingrijpen. Volkmann en de compagnie Welck van het detachement Fiedler hadden de toegangen naar 't N. W. en N. afgesloten en waren niet aangevallen. Van de colonne Volkmann was een klein detachement met heliograaf onder luitenant von Auer naar den top van den Waterberg gezonden, dat daar uitmun tende diensten bewees door het overseinen van berichten van het geheele gevechtsveld, dat van daaruit geheel kon worden overzien. Zoo was ook aan von Trotha het succes, door von Estorff en Deimling behaald, bericht. Teneinde den vijand, die zich door de bewegingen van von Estorff en Deimling naar Waterberg scheen te concentreeren, tot welke concentratie hij door inwerking van Mühlenfels en von der Heijde nog verder gedwongen moest worden, daar voorloopig te houden, had de opperbevelhebber om half drie von Estorff gelast, niet verder dan Otjosongombe op te rukken en den bevolen aanval op Waterberg tot den vogenden dag uit te stellen, als wanneer hij ook door de andere colonnes uit de richting Hamakari ge daan zou worden. Ook aan von Deimling werd bericht, dat de algemeene aanval op Waterberg den 12en zou plaats hebben. Toen dit bericht om half drie afgezonden werd, veronderstelde von Trotha, dat Deimling op marsch was naar Hamakari, ter wijl hij toen juist bezig was, den vijand in de richting naar Waterberg te vervolgen. Het bericht omtrent de voorgenomen gezamenlijke actie op- den 12en ontving Deimling eerst den llen om 5 uur, toen de Herero's door zijn vervolging reeds van Waterberg waren af getrokken. Zoo was dus op den llen Augustus niet alleen de onderlinge samenwerking der colonnes mislukt, maar door het verspreiden van zoo weinig troepen over zoo grooten afstand (in den. avond van den llen stonden de Duitschers over een omtrek:van 60 K. M. verdeeld, de detachementen Volkmann en Welck nog buiten beschouwing gelaten) was éen der colonnes geslagen, eene andere kon zich met moeite handhaven en de uitvoering.

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 249