917 genomen. Het zou nu zeker 't oogenblik zijn geweest, om den vijand, op voorwaarde van onvoorwaardelijke overgave, voor geheele vernietiging te sparen. Van pogingen om met de Herero- aanvoerders in aanraking te komen, wordt echter geen spoor ont dekt; integendeel gaf von Trotha aan de achtervolgende colonnes den last, vrouwen en kinderen wel te sparen, maar alle mannen die met de wapens in de hand gegrepen werden, ter dood te brengen. Zoo werd nu openlijk erkend, dat uitroeien der Herero's het doel was, terwijl ontwapening en het aanwijzen van ruime en goed-gelegen reservaten waarschijnlijk een vlijti ge en nog steeds vrij welgestelde inlandsche bevolking voor de kolonie had kunnen behouden. Een onmiddellijk vervolgen van den vijand op 12 Augustus was door de uitputting van een deel der Duitsche troepen en de groote afstanden, waarop andere zich bevonden, uitgeslo ten. Den 13en werd de vervolging begonnen door de ver- eenigde colonnes Deimling en Mühlenfels in de richting Omut- jatjewa, de vereenigde colonnes Estorff en von der Heijde in recht Oostelijke richting naar de Omuramba en de colonne Volkmann eveneens in de richting naar die rivier, terwijl von Fiedler bij Omuweroumue moest blijven. Wegens watergebrek 1) moest Deimling reeds den 14en naar Hamakari terugkeeren. Von Estorff had nog bij Omatupa (15 Aug.) en Otuwingo (16 Aug.) kleine gevechten met den terugtrekkenden vijand en bleef, eveneens wegens watergebrek, aan de Omuramba in de buurt van Omutjatjewa staan. Den 16en Augustus werden nieuwe bevelen voor de vervol ging gegeven, die van 't zeer juiste beginsel uitgingen, den vijand het ontwijken naar 't dichter bevolkte en meer ontgonnen gedeelte der kolonie (om de spoorbaan) onmogelijk te maken en hem zoo ook den toegang te verbieden tot de Onjati-en Komas- bergen, waar de strijd misschien opnieuw ontbrand zou zijn en de Duitsche troepen weer met groote bezwaren te kampen ge had zouden hebben. Tegenover den gedemoraliseerden vijand kon zulk een plan, dat vroeger onmogelijk uit te voeren zou zijn geweest, door een druk op zijn flanken en rug slagen. 1) Zie het opgemerkte op blz 907,

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 251