918 De door von Trotha gelaste bewegingen ter vervolging van de Herero's geven over 't algemeen blijk van een juist inzicht in den toestand en gaven veel kans op succes. Alleen moet 't minder juist genoemd worden, dat Yolkmann (1 veld-compaguie, 1 sectie artillerie, 1 sectie machine-geweren en de garnizoenen van Otawi en Grootfontein) en von Fiedler (2 veld- compagnieën, 1 compagnie marine-infanterie en IJ batterij) de opdrachten kregen om respectievelijk de districten Grootfon tein—Otawi en Waterberg Outjo—Omaruru tot rust te bren gen, terwijl Volkmann bovendien nog de Omuramba moest af sluiten. Het zal duidelijk zijn, dat zoo zwakke detachementen in zoo uitgebreide gebieden weinig konden uitvoeren. Aange zien zich daar bovendien slechts verspreide Herero-benden be vonden, konden deze veilig voorloopig met rust gelaten en de Duitsche troepen beter tegen de hoofdmacht des vijands gebe zigd worden. Deimling kreeg de opdracht, met 4 compagnieën, l1/2 batterij en een afdeeling Bethaniërs, ver om 't Zuiden om te halen en van Ówikokorero in de richting van Okahandja-Noord op te rukken. Mühienfels werd met 4 compagnieën, 2 batterijen, 1 machine- geweerafdeeling en 1 afdeeling Witboois op Otjosondu (50 K. M. ten N. O. van Ówikokorero) gedirigeerd. Estorff bleef met 5 compagnieën, 2 batterijen, 1 machine-geweer afdeeling en 1 afdee ling Bastaards in 't N. op de linkerflank van den vijand. Zoo bevonden zich in 't Z., W. en N. sterke detachementen, die aan losse Herero-groepen het doordringen naar die zijden konden beletten. De hoofdmacht van den vijand wenschte slechts naar 't O of Z. O. te ontkomen, zijn moreel had een hevigen slag gekre gen, het eventueel aanvalsfront zou belangrijk kleiner zijn dan bij Waterberg en de verschillende Duitsche colonnes konden naar eén punt samenwerken. De omstandigheden waren hier dus geheel anders dan bij Waterberg en daarom kon hier ook van von Trotha's maatregelen beter succes verwacht worden. De bezetting van de districten Gobabis en Epukiro werd versterkt met een bij Windhoek nieuw gevormde colonne van 1 compagnie en 2 kanonnen, onder commando van kapitein von Heydebreck, zoodat ook naar die zijde de Herero's niet

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 252