925 - tengevolge van het streven naar het kort narichten, niet veel over. Bij de geëischte vuursnelheid wordt veel te veel gerukt dit gebeurt nu reeds op het schietterre in en zal op het gevechts- veld in nog sterkere mate geschieden. Het euvel van te hoog schieten wordt daardoor in de hand gewerkt en niet tegenge gaan. 24. Na het vallen van het schot eenige oogenblikken in den aanslag blijven liggen, voeg daar den tijd bij benoodigd voor het geleidelijk doordrukken, dan komt het mij voor dat het S. V. S. bij het schieten eene snelheid eischt, zonder dat met deze twee handelingen voldoende rekening is gehouden Wat tracht men te bereiken door den man na het schot eenige oogenblikken in den aanslag te laten verblijven? Men zal zeggen, de man moed toch weten waar hij afkomt. Dit kan echter ook geschieden, zonder na het schot in den aanslag te blijven liggen, indien tenminste 21 3de alinea het mogelijke van den man eischt. Verder verwijs ik nog naar bldz. 2 2de regel van het S. V. S. 22. Het bepalen van het mikpunt in verband met de eigenaardigheden van het geweer is iets wat bij den recruut zeer zeker niet mag voorkomen. Het cursief gedrukte op bldz. 16 moet zeker opgevolgd worden. Een normaal dragend geweer heeft geen eigenaardigheden, een geweer dat ze wel heeft noem ik abnormaal dragend. 25. Het stellen van het vizier onder de moeilijkste om standigheden op het gevechtsveld. Moet dit geschieden door bewuste coördinatie dan wel door eene onbewuste snelle coördinatie. In het laatste geval wordt het luk-raak gezet en in het eerste geval behoeven wij op het gevechtsveld niets van het stellen van het vizier verwachten, daar het vermogen tot bewuste coördinatie grootendeels ver dwenen zal zijn, altijd volgens een der stellingen waarop het S. V.S. gebaseerd is. Het juist stellen van het vizier eischt van den man eene zoodanige kalmte, dat indien hij dit goed doet er ook alle grond is om te verwachten, dat hij in staat zal zijn niet te schieten voordat hij in den aanslag ligt en behoorlijk gericht is. Bij het vizierstellen worden dus van den man op het gevechts-

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 259