927 Ook het openen en sluiten van den grendel, in ééne beweging met den knop geheel omvat is bij de karabijn niet mogelijk, ronder de knokkels der rechterhand iedermaal te kneuzen. 43. De verzwaringen hier aangebracht dwingen den man niet voorschriftmatig te vuren. Moet de onderwijzer na doorloop - spring- en kruipoefeningen den man eerst op adern laten komen? E. R. Deel I punt 189. Een zeer groot vertrouwen stelt het S. Y. S. in de handigheid der Comp. Ctn. om hen alle Indiv. en Gezamenl. oefeningen zelf te laten regelen. Oa ik na welke reuzentaak op de schouders van den Comp. Cnt. die zijne taak ernstig opvat, rust, dan geloof ik dat de schietoefeningen, zooals zij nu gehouden moeten worden, eene vermeerdering van arbeid aan den Comp. Cnt. geeft, die zoo groot is, dat onze dag van 24 uur te kort is. Bovendien wil het mij voorkomen, dat vele Comp. Ctn. zonder in het minst iets af te willen dingen op hunne bekwaamheden de noodige han digheid of routine missen om deze oefeningen zoodanig samen te stellen, dat zij leerrijk zullen zijn voor al hunne ondergeschikten. Voor iemand die een cursus aan de schietschool doorloopen heeft, zal het misschien iets makkelijker wezen, voor iemand die geruimen tijd leeraar aan de schietschool geweest is, zal het nog makkelijker wezen, maar voor den kapitein, die geen schietcursus gevolgd heeft, die geruimen tijd eene speciale be trekking bekleed heeft, die lang te velde is geweest enz. en die dus noodgedwongen geruimen tijd niets aan schietopleiding en wat daarmee annex is, gedaan heeft, voor zoo iemand is het eene zeer zware taak om nuttige en leerrijke schietoefeningen te beden ken en te regelen. Ik wil niet eens spreken van het feit, dat zeer jeugdige officieren gedurende langen tijd het comp. comdo. waarnemen. Komt een kapitein als bovenbedoeld bij den troep in het garnizoen terug, dan is hij in den beginne afhankelijk van de hulp der collega's of aangewezen op zijne officieren. Wenscht hij dadelijk zelfstandig deze oefeningen te regelen, dan zal de keuze der oefeningen zoodanig zijn, dat zij weinig nut afwer-

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 261