- 929 tegen den I. V. in het veld kan komeD. In verband met de- keuze der oefeningen van 35 en 36 kan ik begrijpen, dat de pas afgerichte recruut nog niet geschikt is om te velde te- trekken. De Inl. van het S. V. S. moet echter dan ook niet spreken van onderhouden, liever zou ik dan zeggen zijne schietvaardig heid te voltooien en zoo hoog mogelijk op te voeren. Daarenboven zou het aanbeveling verdienen de oefeningen- van 35 en §36 zoodanig te wijzigen c. q. uit te breiden, dat de afgerichte recruut als oorlogsschutter kan optreden zoowel tegen I. Y. als B. Y. en dat dus bij die oefeningen reeds volledig rekening wordt gehouden met de eischen, waaraan de oorlogsschutter moet voldoen. De vuursnelheid, die bereikt kan worden is voor ieder individu verschillend, de tijd voor het narichten is constant voor ieder schutter met bepaalde vaardigheid. In verband met deze twee factoren lijkt het mij verkeerd, dat doorloopend den nadruk gelegd worde op beperking van tijd voor het schot, dat de op leiding een doorloopend streven is om dien tijd tot een mini mum terug te brengen. Voor ieder schutter heeft deze snel heid zijn grens; het gevaar, dat nu ontstaat, is, dat die grens overschreden wordt, hetgeen noodwendig ten koste gaat der juistheid. Steeds wordt nadruk gelegd op den factor tijd, de inleiding beveelt den man gedurende het schot slechts korten tijd zelf een doel te bieden, leer dan in verband daarmee den man ook geen verrichtingen die hem dit beletten en later weer afgeleerd moeten worden. Zoo beveelt het S. V. S. 1 in de houding van vaardig over den korrel naar het doel zien, 2 in den aanslag geleidelijk doordrukken, 3 na het schot eenige oogenblikken in den aanslag blijven liggen, daarna komt de man weer in de houding van vaardig terug en ziet over den korrel naar zijn doel. Van dekken is hier dus al heel weinig sprake en ook de zoo noodig geachte snelheid wordt hier zeer mede geschaad. .Niet dat ik deze bevolen verrichtingen voor de opleiding tot schutter afkeur, het tegendeel is waar, maar het S. Y. S. zelf houdt met deze factoren geen rekening en eischt in de plaats daarvan snelheid-, en nog eens snelheid.

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 263