- 930 Voer de snelheid van alle bewegingen, die machinaal verricht kunnen worden, tot de grootst mogelijke hoogte op, maar laat den man voor het narichten zijn tijd nemen. Onbewust zal hij uit zich zelf dien tijd, zooveel als in zijn vermogen is, tot een minimum terugbrengen, zoodra hij doordrongen is van het idéé, dat tijdwinst voordeel geeft. En niemand beter dan de man zelf weet hoever hij daarin gaan kan, in verband met de opleiding, die hij reeds genoten en het voordeel, dat hij daaruit getrokken heeft. Was het alleen te doen om bewegingen die snelheid en kracht eischen, dan zou ik er mee instemmen, dat men het vermogen tot snelle coördinatie te hulp roept. Waar het echter zulke nauwkeurige verrichtingen als juist richten betreft, daar laat dat vermogen ons in den steek. Ik vraag mij af, of de deskundigen op het gebied van psycho- en physiologie, die zoo bescheiden waren slechts de mogelijkheid te erkennen van succes met de nieuwe schietmethode, ook wisten wat het juist richten eischt. Om ter verdediging der nieuwe schietmethode een schutter met een schaatsenrijder te vergelijken, lijkt mij wel wat on gerijmd, tenzij men afziet van de juistheid van het schot. Ieder gericht af te geven schot eischt eene controle door den schutter en meestal eene enkele hooge uitzondering daargelaten volgt op deze controle eene verbetering, die zeer nauwkeurig moet geschieden en in ieder geval ook weer moet worden ge controleerd. Hieraan moet de schutter zijn volle aandacht wijden en komt het vermogen tot snelle coördinatie hem niet in die mate te hulp, dat het hem de vereischte verbetering werktuigelijk doet aanbrengen. Aannemende dat dit eigenaardig vermogen hem machinaal het geweer naar die zijde doet verplaatsen, waarin de verbe tering moet geschieden, ontken ik ten stelligste, dat dit hem ook voor ieder speciaal geval, de juiste maat aangeeft. De geheele snelrichterij van ons S. V. S. maakt op mij den- zelfden indruk, alsof men tegen een koorddanser zegt: „Je loopt nu wel goed over zoo'n touw, maar die bewuste even- wichts-coördinatie is het ware niet. Je moet er met den looppas overgaan en kan je eenmaal zeer vlug over het koord loopen,

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 264