931 - dan doet in moeilijke oogenblikken, die je erg zenuwachtig maken, je onbewust vermogen tot snelle coördinatie je wel heelhuids over je touw heen komen." Hier zou ik ook de vraag willen stellen, waarom schutters met een machinalen aanslag, die door zenuwachtigheid te vroeg aftrekken, dit eerst dan zullen doen, wanneer hun geweer min stens gericht is op dé horizontale doellijn (voordr. kap. L. blz. 34 en 35). En indien dit zoo is, zou het dan werkelijk een voordeel wezen? Wanneer wij een mogelijken tegenstander steeds konden uitnoodigen om op een vlak terrein den strijd met ons aan te binden, ja dan misschien zou het eenig voordeel kunnen opleveren. Maar waar in de Ind. terreinen dergelijke vlakten niet veel te vinden zijn en de strijd hoofdzakelijk in bergterrein gevoerd zal worden, daar lijkt het mij gevaarlijk een horizontalen aan slag kunstmatig aan te kweeken. Trouwens is dat ook in strijd met hetgeen het S. V. S. verlangt (bldz. 24 4de alinea). Waar dit voorschrift aanwijzingen geeft ten einde te voorko men dat de man zich slechts bij één bepaalden stand van de richtlijn oefent, is de conclusie van den kap. L. öf niet vleiend voor de schutters en de opleiders, al wordt er dan ook een voordeel in gezien, öf in strijd met hetgeen in werkelijkheid, als gevolg van de schietopleiding, gebeuren zal. Verder geloof ik, dat het S. Y. S. door de groote snelheid der opvolgende bewegingen, het te vroeg aftrekken in de hand werkt en dat in sterkere mate nog dan vroeger het richten vergeten en het in den juisten aanslag brengen verwaarloosd za! worden. Het verwondert mij, dat de kap. L., sprekende over het onder richt bij de Dep. Bat. zegt, dat de recruut hier in zulke gunstige omstandigheden verkeert, doordat hij zijne opleiding ontvangt van vast kader, dat met recrutenopleiding vertrouwd is. Zeker, zoo moet het wezen, maar de ondervinding heeft mij ge leerd dat het verloop van onderwijzend personeel bij de Dep. Bat. zeer groot is. De oorzaken zijn niet ver te zoeken. Zwaar werk en slechte betaling; vergelijk eens de toelagen der instructeurs aan de kaderscholen met die der recruten-instructeurs. En vertrouwd

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 265