934 De basis van het nieuwe systeem vormen de veldkanon nen met korten vuurmondterugloop. Oorlogswaarde hebben deze affuiten echter nooit gehad. Ze vertegenwoordigen alleen een phase in de ontwikkeling van den vuurmond terugloop, ze waren daarin een onmisbare schakel, meer niet. Omdat ze na het schot niet stilstonden wierp de zwaarder en gecompli ceerder affuit haar rente niet af. Het eerstevolgens het nieuwe stelsel gebouwde kanon, dat levensvatbaarheid bleek te bezitten was de C 97 van het Fransche legerbestuur. Door de veel grootere lengte van dien terugloop en de aanwezigheid van een spoor aan den staart bleef de affuit ook na het afgaan van het schot stilstaan en steigerde niet meer. De eerste werkelijke snelvuurmond had hiermede zijn intrede bij de Fransche Artillerie gedaan. Een geheele omwenteling op artilleristisch gebied zou er na eenige jaren het gevolg van zijn. Thans is die revolutie welke voornamelijk betrekking had op minder stukken, meer munitie, schilden, nieuwe schietregels en een nieuwe taktiek reeds voor een goed deel een voldongen feit. Het Fransche veldkanon moet dus als het eerste wezenlijke snelvuurgeschut beschouwd worden. Ofschoon er in den loop der tijden veel omtrent zijne samen stelling uitlekte is het in zijn details voor ons nog steeds als hec gesluierde beeld van Saïs. Vast staat intusschen wel, dat het samenpersen van lucht het voornaamste middel is om den vuurmond in zijne achterwaartsche beweging te remmen evenals het vooruitbrengen van het kanon door den tegendruk der samengeperste lucht geschiedt. Hoe schitterend nu op zich zelf het systeem van samengeperste lucht ook is, de toepassing van dit stelsel laat bij het Fransche veldgeschut heel wat te wenschen over. De gansche inrichting is te gecompliceerd en te zwaar, daarbij overgevoelig, zoodat niet zel den onregelmatigheden voorkomen, waardoor ze voor veldgebruik geen aanbeveling verdient. Mede .tengevolge hiervan, weegt het afgelegde stuk niet minder dan 1105 KG., wellicht nog meer. Het vastzetten van het kanon gedurende het vuren met spoor en remschoenen blijkt een omslachtig en tijdroovend werk; dikwijls noodzaakt de geringe verplaatsing van 6°, die met het zijwaartsche draaiwiel kan worden gegeven, de verankering op

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 268