935 te heffen en daarna weer aan te brengen. In elk geval is het Fran- sche veldgeschut, wat de technische samenstelling betreft, lang niet superieureigenlijk dient men het wegens zijn te groot ge wicht en zijn ingewikkelde, subtiele en toch niet nauwkeurig werkende rem te rangschikken onder de verouderde systemen 1). Het veldgeschut van Schneider-Canet, dat veel overeenkomst ver toont met het Fransche, laten we kortheidshalve onbesproken. De eerste Duitsche firma die met den langen vuurmondterugloop debuteerde was Ehrbardt en het dient gezegd, met succes. Dit heeft ze vooral te danken aan de ijzeren energie van den „Gehei men Baurat" Heinrich Ehrhardt, die er ontzaggelijk toe heeft bij gedragen, dat de fabriek het tegenwoordige standpunt inneemt. In plaats van samengeperste lucht gebruikte Ehrhardt vloeistof voor de remming van het kanon, terwijl voorbrengveeren het weer in batterij terugbrachten. Een spoor bleek voldoende om het kanon na het eerste schot vast te schietenremschoenen waren derhalve onnoodig. In Februari 1900 verschenen op het schietterrein te Unterlüsz eene commissie van Engelsche officieren en een gevolmachtigde der Britsche "Regeering om getuige te zijn van proeven met Ehr hardt veldkanonnen. Deze vielen zoo bevredigend uit, en droegen zoo de algeheele goedkeuring der toeschouwers weg, dat reeds den 15den Maart een verdrag werd geteekend voor de levering van 18 compleete veldbatterijen van 6 stukken. De openbare meening in Engeland kon er zich aanvankelijk slecht mede vereenigen, dat het Rijk genoodzaakt was, in het buitenland vuurmonden aan te koopen en ze sprak dan ook onverholen haar minachting uit over de onbruikbare germ an guns". Toen evenwel bleek, dat die zoo genaamde waardelooze kanonnen uitstekend voldeden, in welken geest de Minister van Oorlog in het parlement eene verklaring 2) aflegde, stelde dit het publiek spoedig gerust. Natuurlijk ge doogde de nationale eer niet, dat ook in het vervolg Ehrhardt 1) Men verlij?ze niet uit het oog dat dit geschut het eerste was, dat voldeedde voe gende systemen dus beter motsten zijn. (Red.) 2) London. 4 Maart 1902. Minister van Oorlog Brodrick. „De prestaties der in Duitsch- land gekochte kanonnen zijn bewonderenswaardig. Ze beteekenen, wat vuursnelheid en dracht betreft, een groote schrede voorwaartB op het gebied van het Engelsche g*- schutwezen. I. M. T. 1909. 60

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 269