702 en exercitiën en mocht bij gebleken geschiktheid tijdelijk voor zijn gewezen instructeur invallen. Dat waren zijn morgenuren. Des middags reed hij dagelijks 2 paarden, zadel zonder beugels, zoowel in de manege als buiten (zijn beugels bleven z. g. „in 't vet" staan), 1 les in de officiersrijles, 1 les met het kader dat op school was. Deze lessen werden gegeven door den dépot- commandant, den kap. v. sp. d. of een luitenant van de rijschool afkomstig d. w. z. de eerste was meer gericht op het leeren rijkunstig voelen, de tweede meer een voortgezette hulpenles. Was het jonge mensch bij aankomst niet in staat de eerst genoemde les te volgen, dan werd hij apart genomen in een zitles of aan de longe. Lukte het op den duur niet. danging hij terug naar de vesting-artillerie. Het gevolg was, dat als tegen 1 April, de recruten afgericht waren, de rijlessen ophielden en de zomeroefeningen begonnen, hij iets meegemaakt had en toe gerust was om gedurende de zomermaanden te bewijzen, dat hij iets geleerd had en dit kon toepassen. Was dit werkelijk het geval, dan werd de jeugdige makker, na een jaar of minder, veld-artillerist. Het verschil met Indië zal een ieder in 't oog springendaar 1 leerling bij een ervaren B. C., 2 of 8 ervaren luitenants en toegevoegd aan den oudste daarvanverder ter beschikking alle mogelijke hulpmiddelen en rijkunstige specialiteiten; hier batterijen bestaande uit oude recruten, incompleet en in plaats van een opleiding, een voortdurend examen naar zijn geschiktheid deze geschiktheid eenmaal behaald vrij spoedig gevolgd door een overplaatsing. Waar moeten onze jongeren het leeren? Waar haalt men over 4 of 5 jaar de werkelijke B. Cten. en veld-artilleristen vandaan? Ik heb er lang over nagedacht hoe wij uit dit moeras kun nen geraken met de hulpmiddelen die voorhanden zijn, het be schikbare materiaal en van datgene waar kans voor bestaat dat toegestaan wordt; en ben tot het volgende resultaat geko men van hetgeen gewenscht en uitvoerbaar is: lo. Men deele per batterij niet meer dan 40 Australiërs in,

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 26