936 vuurmonden werden aangeschaft, maar toch kon het Engelsch legerbestuur niet nalaten bij de constructie der nieuwe 13 en 18 ponders rekening te houden, met het vele goeed, dat het in de Duitsche kanonnen had aangetroffen. O. m. voerde het den buisvorm van het affuitlijf in. 14 Maart 1900 begonnen ook in Noorwegen de proeven met een Ehrhardt-veldvuurmond met kanonterugloop. Vooral bewon derde de commissie de groote rust van de affuit tijdens het vuur, zelfs op rotsachtigen bodem. 7 Juni stelde de commissie voor, de Noorweegsche veldartillerie om te wapenen met Ehrhardt geschut, omdat dit de voorkeur verdiende door zijne lichtheid en beweeg lijkheid en absoluten stilstand van de affuit gedurende bet schie ten en het snelle en juiste vuur. Zoowel van de firma Schneider- Canet als van Ehrhardt werd een proef batterij, die eenige wijzigin gen had ondergaan, gekocht en weder namen de proeven een aan vang. Toen gebeurde er met een stuk van Ehrhardt het volgende: De luitenant kolonel Wessel wilde een sectie langs de steile helling van den Garde-Fjeld omhoog brengen. Daartoe werd eerst de voorwagen naar boven gebracht, vervolgens door middel van staaldraad de benedenstaande affuit met den voorwagen verbon den, ten slotte het geheel door de bespanningen en de bedie ningsmanschappen voortgetrokken. Plotseling knapt de sterke staalkabel af en het kanon komt na talrijke buitelingen aan den voet van de rots te liggen. Iedereen dacht natuurlijk dat de vuurmond onbruikbaar zou wezen. Niets bleek minder waar te zijn. De beschadigingen waren zoo weinig belangrijk dat het stuk onmiddellijk het vuur had kunnen openen, wanneer de noodzakelijkheid daartoe zou hebben bestaan. Dat dit voorval niet naliet een diepen indruk te maken, spreekt wel van zelf. 8 Juni 1901 slaagde de firma Ehrhardt er eindelijk in, een besliste overwinniug op haar Franschen tegenstander te beha len, al moesten ook verschillende wijzigingen in het oorspron kelijke materieel worden aangebracht. Een maand later werd het contract o. m. voor de levering van 132 snelvuurkanonnen met voorwagens, 72 caissons, 39600 G. K T. en 33000 hulzen geteekend. Noorwegen verklaarde zich voorstander van het uitschuifbare buizensysteem aan de onderaffuit. Dit stelsel

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 270