- 987 heeft het voordeel, dat de affuit tijdens het rijden kort is, dus beter manoevreervaardig, gedurende het schieten lang, wat den rustigen stand van het stuk bij het schot ten goede komt. Het in en uit elkaar schuiven loopt in enkele seconden af. Ook een Oostenrijksche commissie van proefneming was er zeer mede ingenomen. Nog steeds is Noorwegen met zijn nieuw veldgeschut in alle opzichten tevreden. „Die Geschütze entsprechen allen wünschenswerten Anforderungen; Sie sind in ihren samtlichen Teilen kraftig und haltbar die Kanone schiesst ausgezeichnet gut und sicher". Ook bij proefnemingen in Amerika heeft het Ehrhardt veld geschut zijn reputatie hoog gehouden. Wel kwam het niet tot invoering (zooals te verwachten was, genoot het voorgestelde kanon van het „Ordnance Department" de voorkeur) doch de Düsseldorfer fabriek had in zooverre succes, dat door de Vereenigde Staten 50 kanonnen, benevens affuiten, voorwagens, reservedeelen enz. werden aangekocht, aangezien een en ander van het Ehrhardt- materieel was overgenomen. In het contract heet het dan ook: „It is further stipulated and agreed, that this contract is to be taken as a full consideration for any royalities to which the party of the first part may consider itself to be entitled for any use bij the United States of any features of the material to be manufactured, excepting the eccentricity of the firing pin of the breech mechanism, in regard to which agreement between the parties already exists." Oostenrijk-Hongarije kwam na talrijke proeven tot de con clusie dat het Ehrhardtsche Flachkeilverschluss mit Schubkurbel verreweg voor snelvuurgeschut te- verkiezen is en nam dit sluitstuk met eene enkele wijziging dan ook definitief voor zijn C. 1901 aan. Tot zoover het succes der moderne Düsseldorfer snelvuur- monden. Welk soort kanonterugloop-constructies had intusschen de we reldfirma Erupp op de markt gebracht? Dit nu is eene vreemde geschiedenis geweect. Jarenlang heeft deze reuzenfabriek met alle haar ten dienste staande middelen getracht de invoering van het nieüwerwetsche geschut tegen te gaan, terwijl ze zelf aan de achteruitspringende affuit bleef vasthouden. Ze beweerde

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 271