938 dat de terugloop, die voor den veldvuurmond nog getolereerd kon worden, niet krachtig genoeg was, om in vereeniging met den spoor de volkomen rust van het stuk tijdens het schieten te waarborgen. De daardoor noodige ingewikkelde inrichting der affuit verhoogde het gewicht van het stuk belangrijk; boven dien was de rem te gecompliceerd, vereischte veel zorg en was derhalve niet „kriegstüchtig". Dientengevolge moest de kanonterugloop voor veldgeschut worden verworpen. Toen echter de Zwitsersche Volksvertegen woordiging zich niet met het besluit der Regeering van 8 Maart 1901 kon vereenigen, de veldartillerie met het ouderwetsche ge schut der firma Krupp uit te rusten, integendeel bepaalde dat nieuwe proeven met het systeem der „Rohrrücklaufgeschütze" dienden genomen te worden, begreep de Essener fabriek dat het nu tijd werd van koers te veranderen. In het jaar 1901 debuteerde Krupp met een zeer verouderd stelsel van kanonterugloop, dat Ehrhardt 1898 reeds bij de antiquiteiten had bijgezet. Het betrof de overbrenging van den terugloop op den vooruitbrenger door middel van een touw met rollen. Deze inrichting berustte steeds nog onveranderlijk op het verouderde reeds door Geheimrat Ehrhardt verworpen oor deel, dat de vooruitbrengerveeren hoogstens tot op hun halve oorspronkelijke lengte samengedrukt mogen worden; het touw met rollen was derhalve zoo aangebracht, dat het spannen der veeren tot op de helft van den terugloop beperkt bleef. Einde lijk slaagde Krupp er in een affuit samen te stellen, die wer kelijk aanspraak kon maken op den naam modern en waaraan de onbetrouwbare touwinrichting dan ook niet voorkwam. Toch blijft het jarenlang strijden tegen een zoo belangrijken voor uitgang op artilleristisch gebied een eigenaardig verschijnsel. x). En het is met de volgende woorden, dat Generaal Wille het interessante eerste Hoofdstuk over de ontwikkeling van den kanonterugloop besluit. „Die andauernden Bemühungen der Guszstahlfabrik Fried. Krupp, den Rohrrücklauf für Feldgeschütze theoretisch wie practisch tot zu machen und der betrachtliche Aufwana an (1) Krupp deed dit uit patriotisme, uit een politiële oogpunt, naar wordt beweerd- Red.

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 272