939 Zeit and Arbeit den Sie diesem Zweck widmete genügen al- lenfalls urn die eigentümliche dem sonstigen steten und rast- losen Fortscbreiten der Firma geradezu widersprechenden Er- scheinung zu erklaren dass Fr. Krupp bei der Lö^ung einer artilleristischen Frage von so schwer wiegender grundsatzlicher Bedeutung zeitweise einigermaszen rückstandig blieb. Urn so weniger ist dagegen an der unbestreitbaren Tatsache zu riitteln dass Ehrhardt zur erfolgreichen Ausbildung des langen Rohr- rückslaufs früher aufgestanden war als Krupp. In het tweede hoofdstuk behandelt de schrijver op uitmuntende wijze de Ehrhardt veldkanonnen C. 1904 1905 met toebehooren. De Generaal Wille begint met op te merken dat de fabriek er in geslaagd is, enkele verbeteringen aan te brengen, die on der een der drie volgende beginselen zijn te rangschikken. 1. Verlaging van het gewicht van het geschut zonder nadeel voor de deugdelijkheid of de rust tijdens het schot. 2. Vereenvoudiging en bespoediging der bediening, voorna melijk door de aanwezigheid van de onafhankelijke richtlijn. 3. Vergemakkelijking en bekorting van den tijd van het uitnemen en weer inzetten der verwisselstukken. Wat nu het kanon betreft, dient als bijzonderheid vermeld dat tengevolge der bewerking van het uitstekende staal over eenkomstig het bekende Ehrhardtsche drukproces een mantel constructie overbodig is. Talrijke proeven, welke gedurende de laatste acht jaren door de fabriek en verschillende Artille rieën werden genomen, bewezen dat het metaal aan de hoogste eischen voldoet. Zoo deed de Amerikaansche Commissie van Proefneming door het achtereenvolgens vergrooten der lading den gasdruk tot 3225 atm. stijgen zonder dat het kanon er eenigen hinder van had. Wat hei sluitstuk aangaat, heeft de Rheinische Metallwaaren- Maschinenfabrik besloten voortaan alleen het „Flachkeil- verschluss mit Schubkurbel" aan te maken, tenzij speciaal anders wordt verlangd. En dit laat zich ook zeer goed begrijpen, want dit sluitstuk is overal met zooveel geestdrift ontvangen, dat de firma wel dwaas zou handelen wanneer ze hiervan geen profijt trok. Wij zullen nog even in het kort de verschillende voordeelen van de genoemde wigsluiting opnoemen en tevens aangeven

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 273