940 welke veranderingen op verlangen kunnen worden aangebracht. Dit laatste is weer iets van den jongsten tijd. Wat deze sluiting zoo aanbevelenswaardig maakt is in de eerste plaats de omstandigheid, dat in gesloten toestand geen der deelen naar buiten uitsteekt. De hefboom die bij alle andere sluitstukken hinderlijk op zij uitsteekt is hier handig tegen het achterstuk aangebracht, zoodat wanneer het kanon terug loopt, geen gevaar voor verwonding der bedieningsman schappen bestaat. Om het sluitstuk te openen wordt de hefboom in horizonta len zin bewogen. Een z. g. „Winkelhebel" brengt de draaiing op de wig over. Bij het Leitwellverschluss geschiedt dit door schroef en moer. Het eerste heeft dit voordeel, dat het geheel veel minder gevoelig, derhalve betrouwbaarder is en beter bestand tegen stooten en ruwe behandeling. Tegenwoordig kunnen zoowel de sluitstukbediende als de richter onafhankelijk van elkaar, het schot doen afgaan, waartoe aan de linkerzijde eveneens een aftrekstang in den vorm van een tweearmigen hefboom aangebracht is, die geheel zelfstandig op het mechanisme werkt. Dit heeft het voordeel, dat de richter in spoedeischende gevallen niet eerst den sluitstukbediende behoeft te waarschuwen. Het verwisselen van slagpin en slag- veer, evenals het uitnemen en weer in elkaar zetten van het slot, kan snel en zonder eenig werktuig bij gesloten sluitstuk plaats hebben. Aan het uit 20 deelen bestaande sluitstuk komen noch bewegings- noch bevestigingsschroeven voor. Een pal zorgt, dat ongewild openen en afvuren verhinderd wordt. Van den laatsten tijd zijn een verzekering tegen ontijdige opening bij nabranders, tegen ontijdig afvuren en een afsluitklep om den richter, ingeval dat hulzen scheuren, voor het naar buiten slaan der buskruitgassen te beschermen en tevens om te beletten, dat stof in het sluitmechanisme komt. De afsluitklep mag haar nut hebben, maar de beide andere inrichtingen zijn vrij overbodig en werden dan ook alleen op speciale aanvraag van sommige mogendheden geconstrueerd. Daar ze het ge wicht van het sluitstuk nauwelijks verhoogen, kunnen ze niet als schadelijk beschouwd worden. Overigens is hun voordeel tamelijk illusoir.

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 274