941 W at de munitie betreft, is óók de firma Ehrhardt de eerste die, naar het project van den eersten luitenant der artillerie, van het Nederlandsche leger van Essen, een eenheidsprojectiel construeerde. Hiermee werd het denkbeeld van den generaal von Reichenau, de veldartillerie te bewapenen met klein kaliber granaatkanonnen, met als eenig projectiel een B. G., door de firma geheel losgelaten. De verschillende soorten eenheidsprojectielen successievelijk door de firma geconstrueerd 1), zoowel als die van Krupp en eene vergelijking tusschen die stelsels, werd reeds in dit tijd schrift uitvoerig gegeven door kapitein Gooszen 2). Yan de tot nu geconstrueerde projectielen meenen wij het projectiel Ehrhardt- van Essen, als het best ingerichte te moeten aanbevelen. Wat de affuitconstructie betreft zullen we ons voornamelijk met de onafhankelijke richtlijn bezig houden. Zooals bekend zal zijn wortelt het wezen der onafhankelijke richtlijn in het beginsel, dat aan het kanon een willekeurige elevatie kan worden gegeven en wel door den sluitstukbedien- de, zonder dat de stand der richtlijn dientengevolge verandering behoeft te ondergaan. Dit levert groote voordeelen op tijdens het inschieten als de batterijcommandant haast na elk waargenomen schot de op- zethoogte moet wijzigen, want nu is niet meer gelijk vroeger telkens op nieuw richten noodzakelijk, doch slechts het geven der verbeterde elevatie. Waar bij het tegenwoordige snelvuur- geschut snelheid op den voorgrond staat, daar mag men de aanwezigheid van de onafhankelijke richtlijn aan de affuit een eisch des tijds noemen. De Duitsche majoor Wilhelmi was op dit gebied eigenlijk de pionier; maar zijn stem klonk als die eens roependen in de woestijn. Aan de Fransche Veldartillerie komt de eer toe het principe der onafhankelijke richtlijn het eerst en op groote schaal vastgelegd te hebben in haar kanonnen C. 97. Hierop dieper in te gaan zou ons te ver voeren. We willen 1) De elkaar snel opvolgende gewijzigde constructies teekenen een krachtig streven om het dool te bereiken, doch toonen tevens aan, dat dit doel nog niet bereikt werd. 2) Zie I.M.T., 1906, II, blz. 815, 1907, II, blz 660 en 705, 1909,1, blz 502. Red

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 275