942 liever in het kort aangeven op welke wijze de firma Ehrhardt dit beginsel in haar veldaffuiten opnam (zie Fig. 1, 2, 3 en 4). De onderaffuit (1) is onbeweeglijk met de affuitas verbonden. De wieg (2) waarop het kanon op de bekende manier naar ach teren en voren glijdt, ligt in den wiegdrager (3) die op zijn beurt met zijn schildtappen (4) in de overeenkomstige tappannen van den schildtappen drager (5) rust, zoodat de wieg in een verticaal vlak om de schildtappen bewegen kan, terwijl ze in horizontalen zin om den aan de onderzijde van den sehildtap- pendrager uitstekenden walsvormigen tap, die in een gat (6) der affuitas vat, draait. Links van den schildtappendrager is de arm (7) aangebracht, wiens achtereinde met het toestel voor de zijdelingsche richting (8) verbonden werd. Het zal duidelijk zijn, dat de lichtfouten in breedte en hoogte ontstaan, wanneer het kanon bij het geven der zijdelingsche richting niet om een loodrecht geplaatsten, doch om een in het schootsvlak schuinstaanden tap (naar achteren overhellend) wentelt, wiens as met de verticaal denzelfden hoek maakt als de zielas met de horinzontaal. Hoe grooter de elevatie hoe sprekender natuurlijk de fout. Ook bij de vroegere Ehrhardtaffuiten, toen de wieg nog schar nierend met de onderaffuit verbonden was, openbaarde zich dit gebrek, maar tegenwoordig komt het niet meer voor, dank zij het inschakelen van wieg en schildtappendragerde in het asmid- den gelegen tap behoudt zijn loodrechten stand bij elke elevatie. Yoor het geven der hoogterichting dienen de aan weerszij den der wieg zich bevindende opzetstangen (9); aan de smalle voorzijde zijn ze getand, terwijl men ze dusdanig cirkelvormig gebogen heeft, dat het middelpunt in den schildtappenas van den wiegdrager ligt. De linkeropzetstang is met alle richtmid- delen uitgerust; de functie der rechter bepaalt zich er toe de inwerking van het richten en van den terugstoot op de machinerie gelijkelijk te verdeelen. Door middel der inrichting (10) met hand- wiel kunnen alleen kanon en wieg op en neer bewogen worden. In de stilstaande opzetstangen grijpen namelijk in dit geval een paar tandraderen,, welke die beweging leiden. Het toestel is aan de rechterzijde van de wieg bevestigd. Men leest de ele vatie af op de schijf (10a).

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 276