943 Vuurmond en opzetstangen, derhalve ook de richtlijn, worden door het samenstel (11) in actie gebracht. Aan den arm (7) zijn een paar geleikokers geschroefd, waarin de stangen op en neer gaan, zoodat ze om de schildtappenas wentelen. De inrichting (11is met de linkerkoker verbonden. Aan de lin- keropzetstang heeft men onbeweeglijk den vizierdrager (12) beves tigd, die met behulp der loodrechte staaf (13) en der schuine buis (14) met den linkerscbildtap eene scharnierende verbinding vormt. De vizierdrager is aan de voorzijde van een korrel (15), aan de achterkant van een luchtbelbuis voorzien. De kop der linkeropzet- stang draagt het vizierstuk (17) met raam voor de directe richting over vizier en korrel dus het ongeveer in de richting brengen van het stuk. De nauwkeurige richting geeft men met den panorama kijker (22). De correctie voor de derivatie wordt automatisch op de volgende handige manier aan het stuk meegedeeld. Links van de wieg bevindt zich een zwaluwstaartvormig ge leistuk (20) welks cirkelvormige voor-en achterkant zoodanig ge bogen zijn, dat hun middelpunt in de gemeenschappelijke as der schildtappen ligt. Het buitenzijvlak nadert het verticale vlak, gaande door de zielas, van boven en verwijdert er zich van onderen van. Langs dit geleistuk glijdt de korreldrager (21) aan de voorzijde van den vizierdrager bevestigd. Wentelt dus het voorste deel der wieg bij het geven der elevatie naar boven dan worden korreldrager en korrel de correctie voor de derivatie naar rechts geschoven. Uit de voorgaande beschrij ving blijkt, dat de firma Ehrhardt het vraagstuk der onafhankelijke richtlijn geheel naar wensch opgelost heeft. Generaal Wille zegt er o.a. van„Rückhaltlose Anerkennung gebührt ohne Zweifel der in allen Teilen ebenso gewandt entwor- fenen wie einheitlichdurchgeführten Anordnung der Richtmittel c/1904 mit unabhangiger VisierliDie" Over den verderen inhoud van het boek kunnen wij kort wezen. De Düsseldorfer fabriek maakte de schilden inplaats van 3.5 mM 5 mM dik. Vermelding verdient nog de caisson, waarin de patronen afzon derlijk en staande met den kop naar beneden verpakt zijn. Na het in stelling komen worden ze omgekanteld zoodat de projectielen zich dan in liggenden toestand bevinden (Fig 5 en 6).

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 277