- 703 meer dan 20 bruikbare ruiters bij een batterij heeft men toch niet. De rest, menschen en paarden, komt in verbeterde dres suur te Banjoe-Biroe, op reform, bij de vestingartillerie of wordt kanonnier. 2o. Bij de batterijen (die als regel nu met 1 sectie zullen uitrukken) behoeven niet meer dan 2 of 3 officieren te zijn, Desnoods worden batterijen 2 aan 2 vereenigd. 3o. Zend 4 jaar lang 4 officieren naar een Europeesche rij school, wil Amersfoort niet, des te beter, dan naar Saumur, Hannover of Iperen. 4o. Zend 4 jaar lang 6 jonge pas uitgekomen artilleristen naar Banjoe-Biroe, om daar gedurende 1 jaar lang te leeren rijden, te kijken, een opleiding te ontvangen en een weinig veld-artil- lerist te worden. 5o. Zend 2 van die 6, na afloop van dat jaar als remonte rijder naar de klasse officierspaarden die men te Salatiga voor ons africht en bestem die 2 in beginsel om, na bij den troep gediend te hebben, naar een Europeesche rijschool te gaan (zie sub 3o). 6o. Laat geen artillerist, nadat hij zijn geschiktheid heeft, binnen de 4 jaar weggaan van het wapen (in beginsel). 7o. Krimp alle getallen na 5 of 6 jaar allengs in en breng langzamerhand de batterijen weer op sterkte. 8o. Vereenig alles, wat in de eerste 5 of 6 jaren niet bij de batterijen noodig is, om te Banjoe-Biroe te werken of be werkt te worden en verwerkonverbiddelijk alles, mensch en paard, dat geen aanleglust en ijver betoont. 9o. Stel een type artilleriepaard vast en laat het benoodigd aantal franco hier aan den Batavia wal leveren. Ik hoop dat ik mij met bovenstaande niet té zeer op een standpunt gesteld heb, maar ik meen het recht te hebben om te oordeelen, waar ik zag de Hollandsche Veld Artillerie, daarna de Indische in 't vorig tijdperk en de laatste 2 jaren in haar periode van verwording en verval. Ik ben in de gelegenheid geweest feiten te constateeren, be voegde uitspraken aan te hooren en daarover te denken. Vele wegen voeren naar Rome, hetgeen ik als de weg be-

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 27