949 Zeer zeker is er door luitenants van de infanterie bij het K. G. T. goed werk verricht, doch deze officieren waren dan toch voor hun taak door kapiteins van de genie voorbereid; ook was er een infanterieofficier, de majoor Seibert, die als pio nierofficier heeft uitgeblonken, doch deze officier van meer dan gewone bekwaamheden was (naar ik meen) 16 achtereenvol gende jaren bij het K. G. T. en had zich geheel daaraan gewijd. Het leveren van goed pionierwerk is niet zoo eenvoudig als dit een leek soms toeschijnt, zelfs niet voor technisch opge leide officieren, evenmin als het goed aanvoeren van een com pagnie infanterie gemakkelijk is; beide eischen een degelijke opleiding ieder in hun richting en veel practijk. De heer G. stelt zich voor, dat de spoorweg- en telegraafcom- pagnie nog wel door genie offn. zou worden geëncadreerd en dat dan alle genieofficieren beurtelings bij die comp „te werk „zouden worden gesteld om met den troep ken nis te maken. „Het wapen is zoo klein dat ieder op die manier zijn beurt, „zou krijgen". Maar eilieve, hoe is dat mogelijk waar beide spoorweg- èn telegraafafdeeling ieder slechts één luitenant tellen, die com mandant is van de hem toevertrouwde gewichtige afdeeling De daarvoor vereischte practische kennis verkrijgt men ook maar niet in een vloek en een zucht, vooral niet bij de tele graafafdeeling, die voortdurend nieuw materieel ontvangt. Het gevolg zou moeten zijn, dat slechts enkele genie off, en deze dan voor langen tijd, bij die technische afdeelingen dienst zouden doen. Het grootste gedeelte van hen zou nooit bij den troep dienen. Hoe het dan met de genieofficieren zou gaan, is te voorzien. Ze zouden al spoedig hun karakter van officier verliezen om geheel op te gaan in hun taak als vredesingenieur, evenals de off. van gezondheid meer arts zijn dan officier. Het korps militaire ingenieurs zou zich dan steeds meer in „civiele" rich, ting bewegen; dit zou toch de richting zijn van hun dagelijksch werk en tevens die, waarin loonende burgerbetrekkingen te vinden zijn; de kennis der militaire wetenschappen zou bij hen sterk lijden, de militaire-technische kennis bij het leger zou achteruitgaan.

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 283