953 Zelfs zou het mogelijk zijn nog een inrichting aan te brengen waardoor het projectiel als granaat in T.-stelling is te bezigen. Bij de zwaardere kalibers werd dit dan ook reeds toegepast, bij projectielen voor veld- (berg-) artillerie werd dit, ons inziens niet ten onrechte, overbodig geacht, daar men het granaatvuur in tijdstelling met deze artilleriesoort meer en meer gelijkstelt met munitieverspilling. Beschouwen wij thans het projectiel-Gooszen zooals dit is beschreven en afgebeeld in Afl. IX van 1907 van dit tijdschrift. De ontwerper meent dat het mogelijk is zijn projectiel een rendement van 60 pCt. te geven. Indien dit te bereiken was zou dus het projectiel zonder segmenten slechts 40 pCt. van 6,5 KG. 2,6 KG. moeten wegen. Als men nagaat dat noch Krupp, noch eenige andere geschut- fabrikant ee n G. K. T. heeft kunnen construeeren van een grooter rendement dan 51 pCt., niettegenstaande de bus zoo licht mo gelijk en de tijdschokbuis van aluminium werd vervaardigd, dan mag met grond worden betwijfeld of bij het hier besproken ontwerp dit percentage kan worden overschreden, zelfs gelooven wij niet dat het ooit te bereiken is, daar de tijdschokbuis van messing moet zijn en bovendien de bus die de brisante lading bevat een vrij aanzienlijk gewicht zal hebben. Aan dit bezwaar is gedeeltelijk tegemoet te komen door de segmenten van 11 gr. te vervangen door hardlooden kogels van 9 gr. die ongeveer dezelfde ruimte zullen innemen. Eene bestudeering van de belangwekkende artikelen van Joui- née in de Revue d'Artillerie van Mei 1907 en van Rohneinde Artilleristische Monatshefte van September 1908, alsmede de omstandigheid dat België en Oostenrijk reeds een vulkogel van 9 gr. hebben aangenomen, doen de mogelijkheid erkennen dat een dergelijk kogelgewicht ook voor Indie te bezigen is. In allen gevalle zal de ronde kogel door den gunstiger vorm minder nadeel van den luchtwederstand ondervinden dan het onregel matig gevormde segment. 2) 1) S. doelt hier waarschijnlijk op Indie, waar aluminium als buuenmatoriaal on bruikbaar is gebleken. (Red). 2) Bij welke vuurmonden en bij welke snelheden? Hoe kleiner de Vo van het pro jectiel, hoe minder bruikbaar die kogels van 9 gram zullen zijn. (Red).

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 287