954 Een tweede bezwaar is dat de inwendige middellijn van de bus naar voren afneemt. Het hiermede beoogde doel, den top hoek klein te maken, is wel toe te passen bij eene vulling met kogels; hier evenwel, waar de segmenten aaneengesloten ringen vormen, bestaat groote waarschijnlijkheid, dat deze ringen het projectiel niet kunnen verlaten, de bus zal dan uit elkander springen en van dieptewerking is geen sprake meer. Dit bezwaar is echter uit den aard der zaak gemakkelijk uit den weg te ruimen. Ten slotte hebben wij nog een ernstiger grief. In de figuur van den heer G. welke ongeveer op eene schaal van 1 1 is geteekend, is voor de brisante lading slechts eene ruimte beschikbaar van ongeveer 32 c.M3. hierin zou dus slechts 51 gr. picrinezuur kunnen worden aangebracht. Of met zoo'n geringe lading eene voldoende uitwerking te verkrijgen zaï zijn mag zeker ernstig in twijfel worden getrokken. Vergroot men de brisante lading dan kan dit slechts ten koste van de segment- (c. q. kogel-) vulling geschieden, dus ten koste van het rendement. Stelt men zich na deze beschouwingen de vraag of het van nut kan zijn een projectiel naar het ontwerp-Gooszen te con- strueeren en te beproeven, dan gelooven wij en gegeven de volmaaktheid die het projectiel Ehrhardt-van Essen thans heeft bereikt, deze vraag gerust ontkennend te mogen beantwoorden. De heer Gooszen duide ons deze critiek niet ten kwade hij wenscht met zijn arbeid 's lands belang te dienen, met alle bescheidenheid wordt met dit artikeltje hetzelfde doel beoogd. E. naschrift. De Redactie van het Indisch Militair Tijdschrift was zoo welwillend ons met den inhoud van vorenstaand artikel in kennis te stellen. Gaarne maken wij van deze gelegenheid gebruik om de noodige toelichtingen te geven. Wij zouden dit echter niet gedaan hebben tegenover een anonymus, waar wji steeds met open vizier in het strijdperk treden, ware het niet dat S. geen bezwaar maakte tegen het even optillen van zijn zeer gesloten vizier en wij hier achter een wapenbroeder herkenden.

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 288