955 Waar wij in de afleveringen 8 en 9 van 1907 van dit tijdschrift een ontwerp van een eenheidsprojectiel publiceerden, verzochten wij bij het beoordeelen van dat project te bedenken, dat het beschouwen, aantoonen en opsporen van bezwaren middelhet ovencinnen dier bezwaren doel behoorde te zijn, dat eerst dan een bevredigende oplossing verkregen kon worden. S. nu heeft zich beijverd bezwaren aan te voeren, bleef echter in gebreke aan te geven hoe die te elimineeren zouden zijn. In het tegenover ons project van 1907 gestelde, geconstrueerde en beproefde projectiel Ehrhardt-van Essen van 1909 (de vijfde, verbeterde uitgave, als we wel hebben) worden niet dan licht punten gezien, hetgeen dan ook geen wonder genoemd mag worden, aangezien iedere nieuwe en verbeterde constructie een stap verder tot vervolmaking voert. Wij zullen thans het artikel van E. even doorloopen. S. legt ons ten laste „onvolledigheid" bij de beschrijving van het eenheidsprojectiel Ehrhardt-van Essen. Onze beschrijving werd gegeven aan de hand van eene der Redactie van het I. M. T. in September 190S toegezonden brochure: „Brisanz schrapnel Ehrhardt-van Essen." In deze brochure werd nog geen melding gemaakt van de legering der vulkogels in een brisante springstof. Wel werd gewag gemaakt van het in Frankrijk in beproeving geweest zijnde eenheids projectiel, waarbij de ruimte tusschen de vulkogels met een brisante springstof aangevuld werd en wordt aangeteekend: Wie sich die Wirkungsverhaltnisse dieses Geschosses gestalten st nicht naher bekannt. Die Brisant G. K. T. Ehrhard-van Essen 1909, waarop S. doelt was toen blijkbaar nog niet geconstrueerd! S. schrijft nu, dat bij dit nieuwste projectiel E.-v. E. 1909 bij legering der vulkogels in een brisante stof uit proeven bleek dat bij S.-vuur die kogels en een groot aantal scherven met kracht worden weggeslingerd, d. i. bij aanslag groote uitwerking wordt verkregen- Wij schreven reeds in 1907 bij de vermelding van het Fransche projectiel x) dat de uitwerking van een dergelijk geconstrueerd 1) I. M. T. 1907 II. blz. 705.

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 289