704 schouwde is misschien verkeerd, onuitvoerbaar of wat dan ook. Die mogelijkheid cijfer ik geenszins weg. Maar als mijn vaste overtuiging spreek ik uit: Be B. A. is bezig achter te blijven bij hare zusterwapenszij is door de veran derde eischen en veranderde remonteering achteruitgegaan en behoeft rust en een vast systeem om zich er weer bovenop te werken, vandaar de door mij voorgestelde tijdelijke inkrimping bij de batterijen. Die rust en dat vaste systeem moeten inwerken op het wa pen, een overganstijdperk (5 a 6 jaar) treedt in om het hippisch gedeelte bij te werken, tijd te over om in dien tijd het remon. teeringsvraagstuk, de verwapening, werving, de tuigenquestie, de bouw van maneges ter hand te nemen. Maar laat de troep daarmee met rust. Richt desnoods een proefbatterij op, maar geef rust en een systeem aan den troep in zijn opleiding en zijn dienst bij de batterij. Veel zou hieraan nog toe te voegen zijn, maar voorloopig „rust" en „systeem". C. J. G-. Kraft. Ie Luit. Veld Artillerie gedet. b. h. Leger in N. O. I. Ambarawa15 April '09. naschrift. Door mij is alvorens dit artikel in te zenden de meening van eenige hee- ren gevraagd en uitvoerig met hen van gedachten gewisseld. Men was o. a. van gevoelen »dat ik mijzelf schade zou berokkenen". Dat geloof ik niet. Misschien worden sommigen boos, welnu »qui se faehe, a tort". Verder ben ik er mij zeer goed van bewust onvolledig geweest te zijn, daarom herhaal ik hier nogmaals nadrukkelijk dat ik slechts die punten ter verbetering aangegeven heb, die m. i. kans hadden van aangenomen te worden. Aan de organisatie b. v. en de werving heb ik niet geraakt. Zonderling is het anders dat 4 escadrons een dépöt van africhting bezitten en 8 batterijen niet, maar men daarvoor een veldbatterij desorganiseert. Nog zonderlinger is het m. i. dat men den Javaan, in plaats van den Boeginees of Makassaar, als stukrijder neemt. C. K.

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 28