956 projectiel gering moet zijn, omdat de brisantlading niet in een bepaalde richting werkt, doch in alle richtingen op de daarin geplaatste vulkogels. Hierdoor wordt wel plaatselijke werking, echter niet de uitgebreidere werking van een projectiel, waarbij de springlading centraal geplaatst en dus een drijven van binnen naar buiten verkregen wordt, waardoor kogels, enz. in grooteren cirkel worden weggeslingerd. Voor een doen springen in T.-stelling eigent zich dan ook een brisant-projectiel zonder centrale lading minder. Dat een vuur met dergelijke projectielen in T.-stelling munitieverspil ling zal zijn, zijn we volkomen met S. eens en zochten juist daarom naar een andere oplossing. S. betwijfelt of het mogelijk zal zijn volgens ons project een rendement van 60 te verkrijgen. Volgens onze berekeningen welomdat bij eene vulling met segmenten bijna de geheele beschikbare ruimte wordt aangevuld, hetgeen met bolvormige vulkogels niet het geval is, te minder naarmate ze zwaarder zijn en dus grooter diameter hebben. Hoewel theoretisch ons standpunt kunnende handhaven, zal echter de praktijk moeten leeren of dat juist is. Ook of de van voren vernauwde busvorm, als die van de Nederlandsche G. K. bij segmentvulling behouden kan blijven wordt in twijfel getrokken, doch toegegeven, dat dit bezwaar gemakkelijk uit den weg te ruimen is, het „hoe" echter achter wege latende. Verder is S. op de schetsteekening —toch geen détail teeke- ning! gaan meten en komt hierdoor tot een ernstiger grief tegen ons project. Op de schets gaven wij echter die ruimte slechts schematisch aan. In de praktijk zal kunnen blijken hoe groot die ruimte werkelijk zal kunnen zijn en blijkt deze onver hoopt voor eene lading picrinezuur te klein te zijn, dan zal S. ons wellicht wel willen toestaan, dan in verband met die kleinere ruimte een krachtiger springmiddel te bezigen, b. v. evenals Ehrhardt Trinitrotoluol Maar hierop behoeven wij bij S. blijkbaar niet te rekenen. Immers waar Ehrhardt na een vijftal constructies van af 1903 in 1909 kwam tot het door S. als volmaakt geprezen pro jectie] hoewel nog niet voldoende aan den eischnaar wensch

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 290