961 alleen „die verdammte kanonen" moesten er niet bij zijn. Hoe graag zou dat heer, die zich den laatsten tijd nog al eens in zijn graf zal hebben omgedraaid bij het hooren invoeren van kijkeropzetten, richtvlakken, richtlinealen, toestellen voor B. C. enz., thans uit dit graf opstaan om bij de artillerie van den heer K. te gaan dienen, waarbij al deze nachtmerrie-instru menten „mitsammt die verdammte kanonen" aan één wacht meester en 20 kanonniers worden toevertrouwd en hij met zijn collega's, de B. C. incluis, zich slechts met de rijderij hebben bezig te houden. Doch nu ernstig. De heer K. bedoelt dit principe toch ook toegepast in oorlogs tijd en op 't gevechtsveld en niet alleen in 't garnizoen en op manoeuvre. Had hij zooals ik een goed stuks cmdt. gezien, die de eerste keer dat hij in 't vuur kwam in een kritiek moment een granaat wilde laten laden zonder slagdop en door No. 3 met eenige kruisen moest worden aangesproken, alvorens hij een slagdop opschroefde, hij zou dergelijke phrases niet zoo luchthartig neerschrijven. Neen mijnheer K. de Duitsche Yeld- Artillerie heeft na 1866 te recht ingezien, hetgeen door den oorlog van 18 70 zoo schitterend is bewezen, dat de hoofdregels voor de opleiding en de oefening der bereden artillerie zijn: ten eerste goed schieten, ten tweede goed schieten en ten derde goed schieten en pas daarna komt de rijderij en alles wat daarmede annex is 3)- Laat men mij echter goed begrijpen, ik wensch het paardrijden niet in een hoek te drukken, vooral als sport niet, daar het met de jacht op grofwild voor onberedenen de eenige sport is, waarbij men aan levensgevaar is blootgesteld. Als zoodanig moet zij zooveel mogelijk bevorderd worden bij wapens, die weinig meer te velde gaan. Ik wil alleen maar doen uitkomen, dat de eerste dingen waarop de oefening en opleiding der bereden Artillerie moet gericht zijn, moeten zijn: de uitwerking van haar vuur tot de hoogste graad opvoeren, hetgeen bij de invoering van het snelvuurgeschut met verbe terde richtmiddelen voor indirect vuur en de zoo gevaarlijke vuursnelheid voor munitieverspilling, moeilijker dan ooit is en 1) Men kan dit nergens beter lezen dan in bet door velen als verouderd opzij ge worpen werk van von Hohenlobe, Milil arische Briefe Artillerie. Een boek met werke lijke oorlogservaringen veroudert m. i. nooit.

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 295