966 De verkoopsprijs van den granaat is 8 fr. 75 per stuk, bij een bestel ling van minstens 1000 stuks. De heer Marten Hale heeft onlangs een tweede type van granaat geconstrueerd, die geworpen wordt middels een Infanterie-geweer. Deze nieuwe granaat berust op dezelfde grondbeginselen als het andere model. Het werptouw is echter vervangen door een geel koperen staaf van ongeveer 0,20 M. lengte, welke staaf, bij gebruik, voor in den loop van het geweer wordt gestoken. De granaat is bovendien voorzien van een ring, die aansluit op het uitwendige van den loop, en hem er stevig op bevestigt, zoodat eenige kracht vereischt wordt, het projectiel er af te trekken (fig 2). De toevoeging van die staaf veroorzaakt een belangrijke gewichts vermeerdering; om nu het reeds tot het uiterste opgevoerde gewicht van het projectiel 0.625 K G. niet te verhoogen, heeft men zijn algemeene afmetingen kleiner gemaakt. De uitwendige middellijn is teruggebracht van 0,045 M. tot 0,035 M. en de lengte van de bus van 0,15 M. tot 0,12 M. Het ontbrandingssysteem is geheel gewijzigd. In het inwendige van den granaat en over zijn geheele lengte is een leege bus aangebracht, waarin de ontsteker is geplaatst; het bovendeel bevat het s'aghoedje, dat in zijn normalen stand gehouden wordt door een kleine nok en een veiligheidsstaafje. Om den granaat te gebruiken, trekt men met de hand het veiligheids staafje uithierdoor wordt het slaghoedje vrijgemaakt en treft den ontsteker op het oogenblik, dat het projectiel den grond raakt. Hierdoor wordt een grootere veiligheid verkregen, doch ook wordt het oogenblik van uitbarsting verlaat, daar het slaghoedje eerst nog een kleinen weg moet afleggen. De toevoeging van een bus, inwendig, en het verkleinen van de alge meene afmetingen van het projectiel hebben nog een zeer goed merkbare vermindering van de inwendige capaciteit tengevolge, en dientengevolge van de tonietlading. De metalen kroon van gesmeed ijzer is eveneens van kleiner afmeting; deze verdeelt zich eveneens in 24 stukken. De granaat wordt geworpen middels de gewone patroon van het In fanterie geweer, waarvan men den kogel heeft afgenomen en daarna de huls dichtgeknepen. De voorgeschreven lading is 2 gram cordietmen kan echter ook eene zwaardere lading gebruiken, n.l. 2,9 gram, doch in dat geval moet de geelkoperen staaf van 0,20 M. op 0,40 M. gebracht worden. Het werpen geschiedt, hetzij door direct te richten, hetzij door de kolf van het geweer op den grond te plaatsen, onder een hoek variëerende van 30 tot 60°. Onder deze voorwaarden verheft de granaat zich tot aanzienlijke hoogte (80 a 120 M.); hij valt op een afstand van 100 a 150 M., van zijn uit gangspunt. Met eene lading van 2,9 gram cordiet is de dracht 200 a 250 M. De vuursnelheid kan gebracht worden op 2 a 3 schoten per minuut. M. (La Revue cVInfanterie).

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 300