976 kracht is de slagvloot des vijands, deze moet dus het le doel zijn, dat opgezocht en bevochten des wel bewaakt moet worden wanneer zij in havens terugtrekt. In elk geval moet haar een optreden onmogelijk gemaakt worden. Een aldus energiek aangegrepen vijand zal weinig gelegenheid heb ben een belangrijk deel van zijn macht te gebruiken voor actief optreden tegen eenig deel van het rijk. Elke operatie van die soort zal slechts het karakter dragen van een raid, met het doel schade te berokkenen of om onze hoofdmacht van de hoofdoperaties af te leiden. Elke aanval op grooter schaal zou zijn kracht te zeer schaden, een kracht, die bij elkaar gehouden, waarschij lijk al ter nauwer nood voldoende zijn zal Want het is duidelijk, dat geen natie ter wereld Australië kan aanvallen zonder de zekerheid van een on middellij ken oorlog met Crroot Brittanje; een ernstige zaak voor iedere mogendheid, hoe machtig ook, en een, die 's vijands geheele macht eischen zal. Elke aanval op Australië zal slechts een episode zijn in grootere en belangrijke operaties, een episode met hoogstens indirecte en secundaire gevolgen op den hoofdstrijd, omdat het een onderneming is op zich zelf niet ontbloot van ernstig gevaar, tenzij op zeer klein schaal ondernomen. Een operatie, die in het gunstige geval geen directen invloed heeft op den strijd, en die de beschikbare krachten op het hoofdtooneel verzwakt, zal waar schijnlijk niet ondernomen worden door een verstandigen tegenstander. Indien hij er toe overging, zou hij zijn succes in den hoofdstrijd in de waagschaal stellen en feitelijk ons in de kaarten spelen. De meesten van hen, die over de verdediging van Australië spreken, beginnen zeer juist met te constateeren, dat haar verdediging uitge zonderd de locale op de marine rust. Maar zij verzuimen de conclusie te trekken, dat de actie van de marine de hoofdfactor is die de afmetingen van een mogelijken aanval bepaalt en dus ook de uitbreiding die aan de maatregelen ter verdediging gegeven moet worden. In beide gevallen doet men alsof Australië alléén met de geheele macht van een machtigen vijand zou hebben af te rekenen. Australië is door de geographische ligging minder blootgesteld aan een aanval dan eenig ander deel van het rijk. Japan ligt even ver weg als Turkije van Amerika. De afstand Sydney-Jokohama is gelijk aan die van New-YorkAthene of Londen Delhi. De afstand tot San Fran cisco is half zoo groot. De vreemde mogendheden hebben in hun tropische bezittingen in de buurt van de Stille Oceaan niet veel soldaten. Elke expeditie tegen Australië moet uitgerust worden in de havens van het moederland en duizende mijlen afleggen over tropische zeeën, waar ophoopingen van troepen aan boord ziekte en verzwakking na de landing beteekent. De Fransche soldaten werden gedecimeerd tengevolge van hun ophooping tijdens het transport naar Madagascar. De russische vloot had 8 maanden noodig om Japan te bereiken. Een vijandelijke expeditie tegen Australië kan bestaan uit oorlogschepen alleen of met een transportvloot. De eerste zijn noodig om de laatste te beschermen, maar kunnen zelf slechts weinig schade berokkenen aan het land, dat ze bedreigen. Hun operaties zouden zich moeten be perken tot het landen van manschappen om daar op te treden, tot den aanval op kustbatterijen met de kanonnen, of het bombardement van een

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 310