978 waarneming van het vuur zijn groot, de verspilling van de munitie, die slechts in beperkten voorraad aanwezig is, enorm, terwijl de uitwer king daarmee in 't geheel niet geëvenredigd is. In 1870 lachten de Parijzenaars ten slotte om de Duitsche granaten, ook de bombardemen ten van Ladysmith en Kimberley hadden vrij wel geen uitwerking, hoe wel de landbatterijen nog in het voordeel zijn tegenover scheepsgeschut. De marine is er niet op ingericht munitie te verkwisten, zij zal die hard noodig hebben bij eene ontmoeting met vijandelijke schepen. Maar boven dien kan een bombardement, hoe groot de uitwerking ervan ook zijn moge, nooit eenigen invloed op den oorlog hebben, het is daarom verknoeien van tijd, kracht en munitie. Op grond van deze beschouwingen stemmen degenen, die de zee krijgsge schiedenis bestudeerd hebben en hunne gedachten hebben laten gaan over den toekomstigon zeeoorlog op de volgende punten geheel overeen. Ie. Oorlogschepen moeten zich niet inlaten met kustkanonnen. 2e. Een bombardement is nutteloos en een gevaarlijke munitiever- spil'ing. 3e. De uitwerking van landingsdivisies is gering. Om te land succes te behalen heeft men het leger noodig en het eenige wat Australië te vreezen heeft is een gecombineerde expeditie van zee- en landmacht. De troepen moeten overgevoerd worden met transport schepen of koopvaardijschepen, want oorlogsschepen kunnen zonder ernstig in hun vechtwaarde geschaad te worden geen soldaten vervoeren. Nu zijn koopvaardijschepen weinig gewend te varen op signalen en op bepaalde plaatsen in colonnes, ook hebben ze zeer ongelijke snelheden. Bijna niet in staat in een bepaalde formatie te varen, vormt de expeditie een verwarde massa, niet in staat tegenweer te bieden bij een aanval. Het groote getal schepen maakt ontdekking gemaklijk ook door de geringe snelheid, waarmee het geheel zich verplaatst. Slechts enkele oceaau- stoomers toch hebben een groote snelheid. Geen enkel Japaneesch koop vaardijschip loopt meer dan 16 knoopen, een enkele 18. Het groote getal bemoeilijkt ook de kolenaanvulling, want de expeditie zal ver gezeld moeten worden door kolenschepen, wat de risico verhoogt en het gevaar vergroot. De kleine snelheid maakt den duur van den overtocht langer en de kans op onderbreking grooter. Een Britsch eskader kan ten tooneele verschijnen vóór de troepen geland zijn. En zelfs ook dan loopt hun communicatie met het moederland gevaar, omdat de vloot kan worden weggejaagd en een militaire macht zonder aanvulling van munitie, levensmiddelen en versterkingen verkeert in een onaangename positie. De risico en de moeite van overzeesche expedities is de oorzaak, dat ze zeld zaam zijn en alleen ondernomen kunnen worden wanneer een overwicht ter zee bestaat. De zwakkere heeft zelden pogingen daartoe gewaagd en zoo dit geschiedde was het resultaat noodlottig. Deze overwegingen leiden tot het besluit, dat geen vijand zoo dom zal zijn een groote macht tegen Australië uit te zenden en zoo hij het doet zal hij ervoor boeten. Dat de vloot sterk genoeg is en zal zijn om behoorlijk op te treden, is zeker. Dit sluit echter niet de mogelijkheid uit, dat de vijand een klein kruiser eskader uitzendt om raids uit te voeren, de uitwerking hiervan kan echter nooit groot zijn. Zulk een tocht moet het karakter dragen van een inval en een verrassing. Een groote macht kan met een klein getal schepen niet geland worden en toch kan een aanvaller niet verdergaan

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 312