981 4800 patronen, in zittende en in knielende houding. Gebezigd werd door allen het vizier van 1100 M.later schoot een deel der compagnie met een vizierstand van 1200 M., zoodat de ballon dus tusschen twee vizierhoogten van 100 M. verschil genomen werd. Rekening houdende met den wind, had de compagnies-commandant naar links toe de schoots- richtingen over verschillende balloulengten doen verdeelendegenen, die links stonden, schoten dus letterlijk „ins Blaue hinein". Later werd alleen op den ballon zelf gericht. Daar de ballon niet tot dalen gebracht werd, kwam vervolgens de mitrailleurcompagnie in stelling en verschoot 2700 patronen in 2\ minunt. Zij had niet meer succes dan de kader- compagnie, daar de ballon nog steeds omhoog bleef. Toen deze op den grond kwam, werd geconstateerd, dat zich in het omhulsel slechts 76 treffers bevonden Uit deze proefneming mag wel de leering getrokken worden, dat slechts het kanon in staat is, een ballon krachtig te bestrijden. Sedert 1906 had in Duitschland een dergelijke oefening niet plaats gehad. Ook Indië ontwaakt op het gebied der luchtvaart. Kort na elkaar zijn te Batavia en te Soerabaia afdeelingen opgericht van de Nederlandsche vereeniging voor luchtvaart. Beide afdeelingen, tellen samen reeds ongeveer twee honderd leden. Het door haar gekozen hoofdbestuur voor Ned. Indië beijvert zich thans gelden te verzamelen, teneinde zoo spoedig mogelijk over eigen balonmaterieel te kunnen beschikken. Zijn pogen vindt veel bijval en steun, vooral nu de verschillende dagbladen op eigen initiatief eveneens eene inschrijving geopend hebben.

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 315