üii de Pers, In de Locomotief van 31 Juli j. 1. besprak P. B. o. a. eene uitlating van den hoofdredacteur van 't Alg. Hbl., waar deze na de overwinning oer Kerkeiijken op 11 Juli had geschreven, dat Kuyper zich meermalen had verklaard voor sterke verhooging onzer militaire weerbaarheid en daarop liet volgen „Geschiedt dit, dan zegen ik de nederlaag (der liberalen), en hoop ik nog te beleven dat wij binnen enkele uren een voldoende macht infanterie en veldartillerie ter plaatse kunnen brengen waar het noodig is, om een onverwachte poging tot landing van troepen of een vermees tering van een zeehaven, voerende naar het hart des lands, te beletten", P. B. knoopt hieraan de volgende beschouwingen vast: Bus Boissevin hoopt, van den nu almachtigen Kuyper, in de eerste plaats groote opdrijving onzer defensie-krachten, zal die zelfs beschou wen als een zegen, die zijn liberaal hart troost over de liberale nederlaag. Maar onze staatsbegrooting voor 1909 wijst, na de behandeling in het parlement, reeds een deficit aan van f 15.682.000 (middelen f 184 732 000 uitgaven 200.414.000). Laat nu maar eens de sociale maatregelen en het aanmerkelijke te kort voor 1910 van Indië, dat dus ook hulp zal noodig hebben, rusten. an waar wil echter Boissevain de vele millioenen halen die zijn militaire „zegen" zal kosten, boven het reeds bestaande deficit van 151 millioen? Door nieuwe belastingen natuurlijk. Maar hoe zal hij spreken als die van hem en de zijnen worden ge vraagd. door steeds drukkender inkomsten-en erfenisrechten Ook Rotschild droeg in een citymeeting van 1 April (goed gekozen datum) aan op krachtdadigen steun voor do Engelsche regeering om maar steeds meer Dreadnoughts te bouwen. Maar op 23 Juni presideer de hij een meeting van bankiers, kooplui en grondbezitters, waarin hij de daartoe door de regeering voorgestelde belastingen alle verwierp, voor zoover ze hem en zijn klassegenooten sterk troffen. Minister Lloyd George persifleerde deze houding in een toespraak op een lunch met liberale kamerleden in Holborn-restaurant aldus: „Lord Rotschild wil deze begrooting niet omdat zij drukt op assu rantie-maatschappijen, waarvan hij voorzitter is; hij wil geen drank-be lasting- verhooging omdat hij belang heeft bij brouwerijen; hij wil geen land- belasting omdat hij belang heeft bij land. Hoe het geid er dan moet komen zegt hij niet." Bjj zulk politiek egoiïsme van een der beroemdste bankiers van Euro pa, is het geen onbeleefdheid, ook bij ons te twijfelen aan de offervaar digheid van lien, die het hardst roepen om opdrijving der militaire uit gaven.

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 316