K. S. Tandheelkunde noor het heger. 983 Maar Boissevain c. s. kunnen gerust zijn. Onze clericale regeering zal het van hen niet vragen, doch van de massa der verbruikers door een ultra-beschermend tarief. Ook daartegen zal evenwel het Handelsblad, wil het zijn plaats in de liberale rijen behouden, met kracht moeten protesteeren. "Waar dan echter het geld te zoeken voor onze militaire grootheid? Het is er eenvoudig niet. En het zal er spoedig want het tegen elkaar opsnoeven moet fata- liter steeds worden voortgezet in geen enkel land meer zijn. Het militairisme van onzen tijd is een politieke razernij. En een hoogst bedenkelijk symptoom voor Nederland van die ziels ziekte is wel, dat een groot liberaal blad daarin een zegen ziet, die de ellende van zegevierend clericalisme zou kunnen goedmaken. Al moge het militairisme van onzen tijd eene politieke razernij zijn, zoolang de Staten gedwongen zijn, daaraan mede te doen om met kans op succes hunne onafhankelijkheid te verdedigen, is het voor Nederland volstrekt geen hoogst bedenkelijk verschijnsel, dat voorstellen om de ver dediging van het "Vaderland, zij het ten koste van groote offers mogelijk te maken, worden toegejuicht. In hetzelfde artikel (Snelfilm) worden de buitengewone resultaten der enorme krachtsinspanning van het leger en de bestuurs ambtenaren, resultaten die de bewondering van voor-en tegenstanders van het tegen woordige koloniale regeeringsrégime afdwingen, als volgt vermeld Een zeker gedoe van machts-uitbreiding op de Buitenbezittingen is dus getreden in de plaats van krachtig aangepakte ontwikkeling van Java. Onder dit opschrift breekt P. in de Loc. van 12 Augustus een lans voor eene deskundige behandeling der tandziekten bij militairen. Hij doet het volgende voorstel: Het reeds bestaande onrustbarend tekort aan officieren van gezondheid ik meen zoo iets van 45 voor oogen houdende, weerhoudt ons voor stellen te doen, die voorshands toch niet voor verwezenlijking vatbaar zijn. In meerdere Europeesche legers volgen militaire artsen vóór zij bij het leger dienst doen eerst een tandheelkundigen cursus. Bij de groote militaire hospitalen op Java en ook reeds hier en daar op de buitenbezittingen heeft men, om te gemoet te komen aan het te kort aan militaire artsen, contracten moeten sluiten met civiele genees- beeren, die daar voor eene vaste maandelijksche toelage van ƒ400 dienst doen: wij noemen o. a. Semarang, Soerabaja, Sabang, Makassar. Een maal over alle daaraan verbonden bezwaren heengestapt, kan ook met het oog op de in het leger verwaarloosde tandheelkunde een soortgelijke maatregel getroffen worden. Op de hoofdplaatsen hebben zich reeds meerdere tandartsen gevestigd: ook op dat gebied verdwijnt reeds een beetje het vette van de tot dusverre zeer vette soep. Zou nu het gouvernement met die heeren geen overeenkomst kunnen aangaan om dagelijks eenige uren beschikbaar te stellen voor militaire patiënten, die door den garnizoensdokter naar hen verwezen worden? t. M. T. 1909 63

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 317